Na paryskich targach zbrojeniowych Eurosatory 2016 Rheinmetall zaprezentował najnowsze gładkolufowe działo czołgowe L/51 kalibru 130 milimetrów opracowane przez Rheinmetall Waffe Munition. Pierwszy demonstrator technologii został ukończony w poprzednim miesiącu. We wrześniu zostanie poddany intensywnym próbom, w tym strzelaniom na zakładowym poligonie. Nowe działo Rheinmetalla nadawać się będzie do montażu na już istniejących czołgach, a także na nowym czołgu podstawowym Main Ground Combat System (MGCS).

Armata czołgowa kalibru 130 milimetrów była niejako warunkiem wstępnym opracowania przez Niemcy i Francję nowego czołgu podstawowego, nazywanego roboczo MGCS. Celem budowy tego pojazdu pancernego jest zastąpienie niemieckich Leopardów 2 i francuskich Leclerców. Ma być również odpowiedzią na zmieniające się warunki współczesnego pola walki i wprowadzenie do służby rosyjskich T-14.

Nowe działa czołgowe mają charakteryzować się osiągami lepszymi o pięćdziesiąt procent od obecnie używanych armat kalibru 120 milimetrów. Większa byłaby zarówno siła ognia, jak i dystans prowadzenia ognia skutecznego. Masa własna L/51 bez osprzętu potrzebnego do montażu to 3000 kilogramów (w tym masa oporopowrotnika), a długość lufy wynosi 6630 milimetrów. Lufa waży 1400 kilogramów, a jej gładkolufowy otwór pokryty jest chromem. Działo ryglowane jest przez pionowy ruch zamka klinowego. Armata kalibru 130 milimetrów wyposażona jest w powiększoną komorę zamkową i będzie ładowana automatycznie.

Egzemplarz zaprezentowany na paryskich targach nie został wyposażony w hamulec wylotowy. W porównaniu z armatą kalibru 120 milimetrów charakteryzuje się odrzutem zwiększonym o 30 procent. Działo strzelać będzie pociskami podkalibrowymi z brzechwowym stabilizatorem APFSDS (Armour-Piercing Fin-Stabilized Discarding-Sabot) i amunicją z programowalnym pociskiem burzącym HE-ABM.

(janes.com, defense-update.com; na zdjęciu MBT Technologieträger, platforma testowa Rheinmetalla, fot. materiały prasowe Rheinmetalla)