Na rozpoczynających się niedługo w New Delhi targach Defexpo India 2012 Rosjanie mają zaprezentować nową wersję czołgu T-90, będącego modernizacją dobrze wszystkim znanego T-72.

Zdaniem źródła powiązanego z rosyjskim ministerstwem obrony nowa wersja T-90 ma być wyposażona w unowocześniony system kontroli ognia, zmodernizowane zawieszenie i układ napędowy. Rosyjskie media informują także o zaawansowanych możliwościach bojowych oraz nowoczesnym systemie ochrony (nowy typ pancerza reaktywnego?), nie podając jednak bliższych szczegółów.

Wybór Defexpo nie jest przypadkowy. Indie są największym zagranicznym użytkownikiem T-90, obecnie na wyposażeniu wojsk lądowych tego kraju znajduje się już ponad 600 tych czołgów. Indie zakupiły nawet licencję na produkcję T-90 i w ciągu najbliższych kilku lat zamierzają wyprodukować ich około 1000 egzemplarzy. Defexpo mają rozpocząć się 29 marca i potrwać do 1 kwietnia, swój udział zapowiedzieli już wystawcy i producenci z 17 krajów. Indie importują 70% wyposażenia swoich sił zbrojnych, wiec każda edycja targów stanowi wspaniałą okazję do podpisania zyskownych kontraktów.

Do grona użytkowników T-90 oprócz Indii i Rosji (700 sztuk, docelowo ponad 1,5 tys) należeć wkrótce będą jeszcze: Algieria (zamówienie na 305 wozów), Azerbejdżan (kontrakt na niesprecyzowana ilość) oraz Turkmenistan (zamówiono 40 egzemplarzy). Prezentacja nowej wersji czołgu może być też zachętą dla Arabii Saudyjskiej, z którą negocjacje na ten temat trwają podobno od roku 2008. Wprawdzie Rijad zdecydował się wybrać Leopardy 2A7, jednak wobec problemów z ratyfikacją porozumienia w Niemczech saudyjski rząd może zdecydować się na powrót do rosyjskiej oferty.

(RIA Novosti)