5 lutego bojownicy Frontu Obrony Muzułmanów w Czarnej Afryce (Ansaru) ostrzelali śmigłowiec Bell 429 Global Ranger należący do nigeryjskiej policji. Do zdarzenia doszło w trakcie operacji zniszczenia obozu terrorystów w stanie Kaduna w centralnej części kraju. Służbom bezpieczeństwa udało się zabić 250 bojowników.

Według oświadczenia wydanego przez nigeryjską policję bojownicy otworzyli ogień z karabinów maszynowych i broni przeciwlotniczej do śmigłowca wykonującego lot na rozpoznanie. Piloci natychmiast skierowali się do bazy i zdołali bezpiecznie wylądować. W trakcie ostrzału doznali niewielkich obrażeń, dlatego po lądowaniu zostali przewiezieni do szpitala. Maszyna nie została poważnie uszkodzona i po zmianie załogi poleciała do bazy w Abudży na kompleksowy przegląd.

Akcja przeciwko bazie Ansaru w Birnin Gwari w stanie Kaduna została przeprowadzona w ramach operacji o kryptonimie „Puff Adder” (żmija sykliwa) przez połączone oddziały specjalne policji, w tym kontrowersyjną Special Tactical Squad, którą dwa lata temu czasowo rozwiązano w związku z nadużyciem uprawnień przez jej funkcjonariuszy i próbami tuszowania sprawy przez oficerów.

Terroryści używali obozu w Birnin Gwari do koordynowania ataków w regionie. Poza działalnością terrorystyczną grupa podejmuje również działania typowe dla grup przestępczych – kradzieże bydła, handel nielegalną bronią i porwania dla okupu.

Zobacz też: Fake newsy podsycają konflikty etniczne w Nigerii

(dailypost.ng)

Bidgee, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Australia