Niemieckie wojska lądowe zdecydowały się na unowocześnienie części czołgów podstawowych Leopard 2, opierając się na założeniu, że przyszłe konflikty będą w dużym stopniu polegać na starciu pojazdów opancerzonych walczących stron. O chęci podpisania kontraktu mówiło się już od połowy ubiegłego roku.

Bundeswehra otrzyma w sumie 104 zmodernizowane maszyny. Osiemdziesiąt cztery będą pojazdami wycofanymi wcześniej ze służby. Sześćdziesiąt osiem Leopardów 2A4 niemieckie siły zbrojne odkupią od firmy Krauss-Maffei Wegmann (KMW), zaś szesnaście Leopardów 2A6 pochodzić będzie z zapasów holenderskich wojsk lądowych (Leopard 2A6NL). Ich przywróceniem do stanu używalności i unowocześnieniem do standardu 2A7 zajmie się producent. Według rzecznika prasowego do niedawna firma planowała użycie czołgów jako części zamiennych lub do testów.

KMW prowadzić będzie prace na podstawie umowy z ministerstwem obrony. Jej wartość określa się na 760 milionów euro. Ponadto modernizacji do najnowszej wersji – A7V – poddane będzie dwadzieścia Leopardów 2A7. Najnowszy pakiet modernizacyjny zawiera ulepszenia w dziedzinie technik informatycznych, uzbrojenia i pancerza.

Zmianie ulegnie napęd czołgu, zainstalowany zostanie nowy układ klimatyzacyjny, pojawi się również nowe pokrycie maskujące Barracuda. Ponadto czołg zostanie przystosowany do strzelania amunicją programowalną. Zwiększy się również świadomość sytuacyjna załogi poprzez instalację termowizorów trzeciej generacji, nocnego przyrządu obserwacyjnego dla kierowcy i nowego systemu zobrazowania dowódcy (zobacz też: Rusza turecki przetarg na modernizację czołgów).

Maciej Hypś, konflikty.pl

Maciej Hypś, konflikty.pl

Na podstawie porozumienia KMW zobligowało się też do dostarczenia trzydziestu dwóch dodatkowych podwozi Leopardów 2A4, które służyć będą do skonstruowania przyszłych pojazdów specjalistycznych. Szczególne potrzeby w tym zakresie dotyczą mostów samobieżnych, które mają zastąpić wozy typu Biber. Ich wada polega na tym, że nie są w stanie przeprowadzić przez przeszkodę wodną czołgów Leopard 2A7.

Niemieckie wojska lądowe spodziewają się, że pierwszy zmodernizowany sprzęt otrzymają już w 2019 roku, zaś całość dostaw kontrahent wykona do roku 2023. Efektem będzie zwiększenie się liczby niemieckich Leopardów 2 do 328, co pozwoli zrealizować cel wyznaczony przez minister obrony Ursulę von der Leyen.

Zobacz też: Rosną straty tureckich Leopardów

(defensenews.com)

Banznerfahrer, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Maciej Hypś, konflikty.pl