W związku z niedawnym niepokojącym starciem jednostek ukraińskich i rosyjskich na Morzu Azowskim strony Save the Royal Navy i Business Insider przypominają incydent z udziałem brytyjskiego niszczyciela HMS Duncan (D37) i samolotów bojowych Rosji. Zaznaczają przy tym, że opisywane zdarzenie zaszło kilka miesięcy temu, a nie – jak skłonne są ponoć twierdzić niektóre media – na przestrzeni ostatnich dni.

O przebiegu konfrontacji można się dowiedzieć z wyemitowanej przez brytyjską stację telewizyjną Channel 5 pierwszej części dokumentu „Warship Life at Sea”. Wedle reportażu podczas rejsu po Morzu Czarnym, pięćdziesiąt kilometrów od Półwyspu Krymskiego, HMS Duncan (na zdjęciu) typu 45 stał się obiektem ćwiczebnych ataków aż siedemnastu Su-24 i Su-35, które przyleciały znad terytorium Rosji.

– HMS Duncan jest prawdopodobnie jedynym zasobem floty, który doświadczył nalotu w tej skali w ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat – podsumował dowódca sił NATO na Morzu Czarnym, komandor Mike Utley.

Dla obu stron raczej jasne było, że nie jest to prawdziwa wojna. Gdyby było inaczej, Fencery i Flankery przypuściłyby atak z dalekiego dystansu i na mniejszej wysokości. HMS Duncan odpowiedziałby zaś odpaleniem pocisków woda–powietrze Sea Viper. Samoloty rosyjskie ponoć nie reagowały jednak na radiowe apele o zachowanie bezpiecznej odległości od brytyjskiego niszczyciela.

– Oni mieli siedemnaście samolotów. My mieliśmy czterdzieści osiem pocisków. Myślę, że tym razem bylibyśmy w stanie wygrać – rzekł wtedy jeden z oficerów centrum bojowego Duncana.

Zdaniem źródeł przebieg zajścia dowiódł, że działając w strefach wysokiego zagrożenia jednostka typu 45 staje się „najlepszą platformą przeciwlotniczą na świecie”. Pokazał ponadto, na co idą pieniądze podatnika i że niszczyciele te nie zasługują na krytyczną opinię wyrabianą im przez media. Warto zauważyć, że dowódcą Duncana w tym czasie była kobieta – opisywana jako „charyzmatyczna” komandor Eleanor Stack.

Zobacz też: Rosja ćwiczy atak na Norwegię

(savetheroyalnavy.org, businessinsider.sg)

NATO / C. Valverde