Wojska lotnicze Stanów Zjednoczonych po raz kolejny przebazowały kilka samolotów wielozadaniowych F-35A Lightning II do bazy Az-Zafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Maszyny należące do 421. Eskadry Myśliwskiej będą uczestniczyć w zwalczaniu bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego pod egidą Dowództwa Centralnego.

Jest to już trzecia tura służby F-35A z 388. i 419. Skrzydła USAF-u w Az-Zafrze. Pierwsze przebazowanie zorganizowano w kwietniu ubiegłego roku. W listopadzie na kolejne pół roku na ich miejsce przyleciały maszyny z 34. Eskadry 388. Skrzydła. Proces powrotu personelu 34. Eskadry do USA rozpoczął się już trzy tygodnie temu.

Lightningi wyruszyły z Hill Air Force Base w stanie Utah 20 maja. 421. Eskadra zakończyła proces przygotowania do służby na nowych maszynach w grudniu ubiegłego roku. DO ZEA udał się też personel 466. Eskadry, podlegającej Dowództwu Rezerwy Sił Powietrznych.

– Pokazuje to gotowość naszych lotników i naszego uzbrojenia oraz znaczenie tej gotowości dla sił powietrznych i dla naszej misji obrony narodowej – powiedział dowódca 388. Skrzydła, pułkownik Steven Behmer.

34. Eskadra Myśliwska wypełniała zadania bliskiego wsparcia powietrznego, zabezpieczania przestrzeni powietrznej oraz eskorty statków i okrętów na Zatoce Perskiej. Ta ostatnia kwestia zyskała szczególne znaczenie latem ubiegłego roku, kiedy marynarka wojenna Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej przejęła kontrolę nad dwoma brytyjskimi zbiornikowcami.

388. i 419. Skrzydło to pierwsze dwa skrzydła US Air Force, które uzyskały gotowość bojową na F-35A. W bazie Hill stacjonuje obecnie siedemdziesiąt osiem Lightningów II.

Zobacz też: USAF rezygnuje z wymagań co do wzrostu lotników

(af.mil)

US Air Force / R. Nial Bradshaw