Dwa tygodnie temu zakończył się półroczny pobyt 4. Eskadry Myśliwskiej US Air Force wyposażonej w myśliwce F-35A w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Teraz jej miejsce zajęła 34. Eskadra Myśliwska. Samoloty stacjonują w bazie Az-Zafra i przez nieokreślony czas będą realizowały zadania na rzecz US Central Command. Będą one polegały głównie na wykonywaniu misji bliskiego wsparcia i odstraszania potencjalnych agresorów.

Personel eskadry stanowią piloci służby czynnej z 34. Eskadry Myśliwskiej 388. Skrzydła Myśliwskiego i piloci sił rezerwy z 466. Eskadry Myśliwskiej 419. Skrzydła Myśliwskiego. Za obsługę techniczną odpowiadają mechanicy z 34. Jednostki Obsługi Samolotów. Oba skrzydła są pierwszymi amerykańskimi jednostkami, które ogłosiły gotowość bojową na samolotach F-35A Lightning II. Samoloty stacjonujące w bazie Hill są współdzielone przez obie jednostki, co zapewnia ich optymalne wykorzystanie. Do końca roku w bazie ma stacjonować siedemdziesiąt osiem F-35A.

– Nasi mechanicy i piloci w ciągu ostatniego roku mieli wiele okazji do wspólnego działania poza bazą macierzystą. Od równoczesnego operowania z kilku baz na świecie do trzymiesięcznej tury dwudziestu czterech samolotów w bazie Mountain Home. Jesteśmy gotowi – powiedział dowódca 34. Eskadry Myśliwskiej podpułkownik Aaron Cavazos. – Staliśmy się sobie bliscy jako zespół i jesteśmy chętni i gotowi do wypełnienia tego zadania. Nasze szkolenie było ukierunkowane na ten cel i będziemy wspierać dowódcę teatru operacyjnego największym zamorskim kontyngentem F-35A, jaki do tej pory wysłano.

Zobacz też: Pierwszy operacyjny F-35 w Holandii

(388fw.acc.af.mil)

U.S. Air Force / R. Nial Bradshaw