Indonezja zamówiła siedemnaście śmigłowców transportowych dla sił powietrznych i wojsk lądowych. Dla lotnictwa zamówiono osiem H225M, a wojska lądowe otrzymają dziewięć Belli 412EPI.

Nie ujawniono wartości umowy ani terminów dostaw. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych podobnych zamówień na śmigłowce, H225M zostaną prawdopodobnie dostarczone w wersji bazowej do zakładów lotniczych PT Dirgantara Indonesia, gdzie zostanie zamontowane wyposażenie specjalistyczne. Belle zostaną natomiast wyprodukowane lokalnie na licencji.

Indonezyjskie siły powietrzne posiadają już trzy z sześciu H225M zamówionych w 2012 roku. Maszyny są wykorzystywane przez 9. Eskadrę Lotniczą do zadań poszukiwawczo-ratunkowych i wsparcia oddziałów specjalnych. W czasie podpisywania pierwszego kontraktu na dostawę sześciu śmigłowców informowano, że zostanie zamówionych do dziesięciu kolejnych egzemplarzy.

Belle 412EPI zastąpią w służbie najstarsze egzemplarze Belli 412SP, będących w uzbrojeniu od 1986 roku. Ponadto będą uzupełnieniem floty nowszych Belli 412EP latających od 2012 roku.

Zobacz też: Indonezyjskie AH-64E w komplecie

(janes.com)

Indonesian Army, domena publiczna