Państwowa Indonezyjska Korporacja Aerokosmiczna – PT Dirgantara Indonesia (PTDI) zabezpieczyła kolejny kontrakt na produkcję śmigłowców Bell 412 EP. Jego wartość wyniesie sto siedemdziesiąt milionów dolarów.

Szef przedsiębiorstwa PTDI, Budi Santoso, powiedział, że produkcja wszystkich szesnastu maszyn będzie trwać około dwunastu miesięcy, a dostarczone zostaną w przyszłym roku. Umowa została podpisana przy okazji dostawy sześciu maszyn tego samego typu, które zostały przekazane siłom zbrojnym w ubiegły piątek. Ich wartość to sześćdziesiąt pięć milionów dolarów.

Bell 412 jest lekkim śmigłowcem wielozadaniowym, którego produkcja rozpoczęła się pod koniec lat 70. XX wieku. Jego bardzo dobre właściwości użytkowe przesądzają o atrakcyjności na rynku uzbrojenia. Obecnie różne jego wersje używane są przez kilkanaście krajów.

Natomiast Bell 412 EP (Enhanced Performance) jest jego zaawansowaną wersją. Zaprojektowany został jako śmigłowiec wielozadaniowy. Jest on wyposażony w dwa silniki P&WC PT6T-3DF. Ogółem w Indonezji zostanie wyprodukowanych sto sztuk na licencji. W indonezyjskim wojsku cieszy się on dużym poważaniem i wykorzystywane jest przez wszystkie jego trzy rodzaje.

(armyrecognition.com)