Hiszpańskie ministerstwo obrony zawarło kontrakt z przedsiębiorstwem Star Defense Logistics & Engineering (SDLE) na konserwację wież czołgów podstawowych Leopard 2A4. W myśl umowy wyremontowane zostaną przede wszystkim podzespoły systemów kierowania ogniem. Ponadto podzespoły wieżowe Leopardów czeka konserwacja zapobiegawcza i korygująca (taka, która staje się konieczna po wystąpieniu usterek lub gdy sprzęt nie spełnia oczekiwań).

Konserwacja zapobiegawcza będzie przeprowadzana w jednostkach wojsk lądowych, w których stacjonują wozy w wersji 2A4, zaś natomiast konserwacja korygująca będzie realizowana w głównych zakładach SDLE w Móstoles, we Wspólnocie Autonomicznej Madrytu. Obiekty przedsiębiorstwa są wyposażone w kompletną infrastrukturę do naprawy pojazdów.

W ramach umowy wszystkie usterki systemów wieżowych zostaną naprawione i wprowadzone zostaną nieznaczne ulepszenia. Mechanicy sprawdzą i zmodernizują panoramiczny, stabilizowany przyrząd obserwacyjny PERI-R17 A1 i celownik działonowego EMES-15. Ponadto ulepszone mają być systemy noktowizyjne do jazdy w nocy i pozostałe wybrane podzespoły elektroniczne.

Wartość umowy ramowej to około 1,5 miliona euro, zaś poszczególne porozumienia będą podpisywane w kolejnych latach. SDLE zapewni obsługę hiszpańskich Leopardów 2A4 w latach 2019–2021. Szacuje się, że budżet hiszpańskiego resortu obrony będzie corocznie obciążany kwotą pół miliona euro. Finisz prac ma nastąpić 15 grudnia 2021 roku.

Hiszpańskie siły zbrojne posiadają 327 czołgów podstawowych Leopard 2, w tym 108 w wersji A4 i 219 w wersji A6E. Te pierwsze zakupiono w 2005 roku.

Zobacz też: Madryt zatwierdził produkcję transporterów opancerzonych

(armyrecognition.com, infodefesa.com)

Contando Estrelas, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic