18 marca minister obrony Francji, Florence Parly, przemawiając na forum waszyngtońskiego think tanku Atlantic Council tuż przed spotkaniem z pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA Patrickiem Shanahanem (oboje na zdjęciu), nazwała po imieniu rozbieżności zdań w łonie NATO. Narastający opór niektórych europejskich członków Paktu przed twardą polityką administracji Donalda Trumpa pani minister ujęła słowami: „Nazywa się to artukuł 5, nie artykuł F-35”.

Jest to odniesienie do Traktatu Waszyngtońskiego, w którym rzeczony zapis mówi o wspólnej odpowiedzi w razie napaści na któregokolwiek z członków Paktu. Dotąd, jak na ironię, artykuł 5 zastosowano tylko raz, po atakach właśnie na Stany Zjednoczone z 11 września 2001 roku. Druga część wypowiedzi Parly nawiązuje do nacisków na zwiększenie wydatków obronnych Europy i zakupy amerykańskiego uzbrojenia.

Francuska minister wyraziła zaniepokojenie tym, że o ile członkostwo w NATO nakłada na państwa obowiązek kolektywnej obrony, o tyle „siła europejskiej solidarności może być uzależniona od zakupu przez sojuszników tego czy innego uzbrojenia”. Określając rzecz jeszcze dobitniej, stwierdziła, że istotą zobowiązań sygnatariuszy Traktatu jest ich bezwarunkowość – inaczej nie ma mowy o sojuszu.

Pomimo to Parly przypomniała o wiodącej roli USA w zapewnianiu kluczowych zasobów wojskowych Paktu. Według cytowanych przez nią danych Stany Zjednoczone zapewniają 100% posiadanych przez NATO bombowców międzykontynentalnych i systemów obrony przeciwrakietowej, 92% bezzałogowców klas MALE i HALE, 91% samolotów tankowania powietrznego i 81% strategicznych środków transportu.

Minister zauważyła też, że mimo pogróżek Trumpa o możliwości wycofania się jego kraju z NATO, Stany Zjednoczone chcą zwiększyć swoją osłabioną od dwóch dekad obecność wojskową w Europie. W porównaniu z rokiem 2016, w którym na tak zwaną Europejską Inicjatywę Odstraszania wyasygnowano 789 milionów dolarów, jej budżet wzrósł do 6,5 miliarda dolarów w 2019 roku i 5,9 miliarda na rok 2020.

Zobacz też: Prezes Dassaulta: F-35 zabije europejski przemysł

(breakingdefense.com)

US Army / Sgt. Amber I. Smith