Francuska marynarka wojenna poinformowała 3 lipca, że rozpoczyna proces wycofywania okrętów podwodnych z napędem atomowym typu Rubis. Do portu w Cherbourgu dotarł pierwszy z nich, Saphir, który zakończy trzydziestopięcioletnią czynną służbę wraz z końcem miesiąca.

Okręt zwodowano w 1981 roku i oddano do użytku trzy lata później. Od tego czasu Saphir przebył 1,2 miliona mil morskich i spędził ponad 120 tysięcy godzin pod wodą (ponad trzynaście lat). Brał udział w wielu misjach od Oceanu Indyjskiego po Karaiby i od Arktyki po wybrzeża Ameryki Południowej.

Saphir zasłynął tym, że podczas ćwiczeń z amerykańską marynarką wojenną w marcu 2015 roku „zatopił” lotniskowiec USS Theodore Roosevelt wraz z dużą częścią eskorty, a potem, niewykryty przez amerykańskie okręty, zdołał skrycie wycofać się z miejsca „bitwy”. Nieoficjalna informacja, która pojawiła się na koncie francuskiej marynarki wojennej na Twitterze, została jednak szybko usunięta.

Okręty typu Rubis uzbrojone są w torpedy ECAN F17 Mod 2, przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych, a także pociski SM 39 Exocet. Łącznie mogą przenosić czternaście torped i Exocetów. Do kierowania ogniem służy system DLT D3. Opcjonalne uzbrojenie stanowią miny TSM 3510 (maksymalnie dwadzieścia osiem sztuk), stawiane z wyrzutni torpedowych.

W służbie pozostają jeszcze wszystkie okręty tego typu: Rubis, Saphir, Casabianca, Émeraude, Améthyste, Perle. Będą one stopniowo zastępowane przez uderzeniowe atomowe okręty podwodne typu Barracuda: Suffren, Duguay-Trouin, Tourville, Dupetit-Thouars, Duquesne i De Grass. Pierwszy z nich trafi do służby do końca 2020 roku.

Zobacz też: Le Téméraire otrzyma rakiety balistyczne M-51

(navaltoday.com, janes.com)

Jean-Michel Roche, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0