Saab poinformował, że jego oferta na wielozadaniowe samoloty bojowe dla Finlandii obejmuje również dostarczenie dwóch samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli GlobalEye. Takie samoloty zwiększyłyby fińską świadomość pola walki, dałyby więcej czasu na reakcję obrony powietrznej i tym samym znacząco wspierałyby zdolność obrony integralności terytorialnej.

– Nasza oferta dla Finlandii jest kompleksowym rozwiązaniem odpowiadającym potrzebom programu HX – powiedział wiceprezes Saaba Anders Carp. – GlobalEye jest najbardziej zaawansowanym samolotem wczesnego ostrzegania na świecie i w połączeniu z myśliwcami JAS 39E będzie miał wielki wkład w ogólne zdolności obronne fińskich sił zbrojnych.

Tym samym szwedzka oferta w programie HX obejmuje pięćdziesiąt dwa jednomiejscowe Gripeny E, dwanaście dwumiejscowych Gripenów F i dwa samoloty GlobalEye. Dodatkowo obejmuje ona pakiet wyposażenia dodatkowego oraz usługi niezbędne do sprawnego wprowadzenia nowego uzbrojenia do linii i utrzymywania jego sprawności. W tym celu Szwedzi oferują duże zaangażowanie fińskiego przemysłu lotniczego, który powinien być samowystarczalny w większości spraw związanych z obsługą samolotów.

Finlandia planuje podjąć decyzję odnośnie wyboru nowego samolotu wielozadaniowego w 2021 roku. Poza Saabem do udziału w przetargu zaproszono Boeinga, Dassaulta, BAE Systems i Lockheeda.

Zobacz też: Saab spodziewa się kolejnych zamówień na samoloty GlobalEye

(saabgroup.com)

materiały prasowe Saaba