Marynarka wojenna Australii przyjęła do służby niszczyciel rakietowy HMAS Brisbane (DDG 41) typu Hobart. Oficjalna ceremonia odbyła się w minioną sobotę w Sydney. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu Australii, w tym premier Scott Morrison i minister obrony Christopher Pyne, oraz dowódca Royal Australian Navy, wiceadmirał Michael Noonan. Pojawiła się również reprezentacja producenta, wielonarodowego konsorcjum Air Warfare Destroyer Alliance.

Pojawienie się okrętu HMAS Brisbane – drugiego przedstawiciela typu – w służbie poprzedzono formalną decyzją o odbiorze okrętu, którą podjęto latem. Wcześniej, w listopadzie 2017 roku, ruszyły próby morskie, podczas których sprawdzono poprawność funkcjonowania wszystkich systemów okrętowych. Już wówczas zaplanowano, że jeśli nie wystąpią żadne przeszkody, to jesienią 2018 roku okręt trafi do służby. Testy na morzu prowadzone na wodach oblewających południowe i wschodnie wybrzeża Australii.

Obecnie Australia dysponuje dwoma niszczycielami, które klasyfikowane są również jako niszczyciele obrony przeciwlotniczej. Prototypowy Hobart (DDG 39) został przyjęty do służby we wrześniu 2017 roku. Trzeci i ostatni niszczyciel, Sydney (DDG 42), zwodowano w maju w stoczni Osborne Naval Shipyard w Adelajdzie. Przyjęcie okrętu do służby w marynarce wojennej Australii zaplanowano na rok 2019.

Zobacz też: Australia zaczyna poszukiwanie śmigłowców lekkich

(informacja prasowa Ministerstwa Obrony Australii)

Ministerstwo Obrony Australii