28 września brazylijski prezydent Michel Temer podpisał ustawę o przekazaniu Urugwajowi dwudziestu pięciu czołgów M41C z nadwyżek Exército Brasileiro. Obecnie znajdują się one na terenie parku pancernego w Rio Grande do Sul, położonym w Trzecim Okręgu Wojskowym z kwaterą główną w Porto Alegre, na granicy z Urugwajem.

Z dwudziestu pięciu czołgów piętnaście wymaga podstawowego przeglądu w celu przygotowania do transportu. Naprawy prowadzić będą mechanicy parku pancernego w Rio Grande do Sul. Pozostałe dziesięć maszyn trafi do Urugwaju bez specjalnego przygotowania, gdyż zostaną rozebrane na części zamienne. Dzięki tej dostawie Urugwajczycy będą mogli wycofać ze służby wozy M24 Chaffee. Brazylijskie ministerstwo obrony pokryje koszty transferu, które szacuje się na nieco ponad 93 tysiące dolarów.

Brazylijskie wojska lądowe w szczytowym okresie posiadały 340 czołgów tego typu. Obecnie w magazynach znajdują się tylko 152 pojazdy, wszystkie wycofane ze służby. Brazylia kupiła czołgi M41C Walker Bulldog ze Stanów Zjednoczonych w 1960 roku. Dziewięć lat temu wszystkie jednostki uznano za przestarzałe i wycofano na stałe z linii. Część z nich umieszczano w muzeach, a inne – na cokołach jako pomniki.

Czołgi trafią do 3. Pułku Kawalerii urugwajskich wojsk lądowych, który stacjonuje w mieście Rivera na północy Urugwaju. Montevideo planuje przydzielić pojazdy do 13. Batalionu Piechoty Zmechanizowanej z siedzibą w Durazno, aby zastąpić czołgi M24 Chaffee. M41C Walker Bulldog nie będą dla Urugwaju nowością, gdyż tamtejsze wojska lądowe posiadają dwadzieścia dwa wozy tego typu, które noszą oznaczenie M41A1UR.

Zobacz też: 100 czołgów T-72B1MS dla Urugwaju?

(armyrecognition.com)

Carlos Luis M C da Cruz, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported