W polskich księgarniach pojawiła się książka Russella i Stephena Hartów „Czołgi i wozy opancerzone Rosji od 1990 do dzisiaj”. Nasz serwis objął ją patronatem medialnym.

Książka ukazała się w dobrze znanej serii Panorama techniki wojskowej, w której ramach wcześniej wydano na przykład „Chińskie czołgi i opancerzone wozy bojowe od 1950 do współczesności”. Po najnowszy tom z tej serii powinny sięgnąć osoby szczególnie zainteresowane historią wojskowości w Rosji, jednej z największych potęg lądowych XX i XXI wieku, i myślą techniczną tamtejszych inżynierów. Wzorem innych publikacji Czytelnik będzie mógł zaznajomić się z różnymi konstrukcjami – tym razem sowieckich, a później rosyjskich – czołgów podstawowych, transporterów opancerzonych, bojowych wozów piechoty, a także niszczycielami czołgów czy samobieżnymi systemami artyleryjskimi.

Książka jest bogato ilustrowana, zawiera szczegółowe opisy poszczególnych rodzajów uzbrojenia, podając dużo danych technicznych. Niewątpliwie nie należy spodziewać się pozycji wyczerpującej temat. Wręcz przeciwnie, Czytelnik musi potraktować tę publikację jako przyczynek do dalszego zgłębiania wiedzy na temat rosyjskich pojazdów opancerzonych.

Książka jest dostępna w księgarni internetowej wydawnictwa.


Informacja o książce

Leksykon najnowocześniejszych znanych konstrukcjach rosyjskich czołgów i wozów opancerzonych autorstwa Russella i Stephena Hartów jest obecnie najpełniejszym przewodnikiem po czołgach podstawowych, bojowych wozach piechoty, wozach desantu powietrznego i morskiego, rakietowych i artyleryjskich niszczycielach czołgów, samobieżnych opancerzonych systemach artyleryjskich. Zawiera tez informacje o najnowszych, niespotykanych nigdzie indziej klasach pojazdów bojowych, w tym pojazdach wsparcia i osłony czołgów, uniwersalnych rakietowych i rakietowo-artyleryjskich pojazdach osłony pola walki i obszaru powietrznego.

Opisano nie tylko pojazdy odziedziczone po ZSRR i obecnie używane przez rodyjskie wojska lądowe, powietrznodesantowe i powietrznoszturmowe, ale także przez piechotę morską i wojska arktyczne. Pojazdy te zmodernizowano i przystosowywane do coraz nowszych wymogów hybrydowego i sieciocentrycznego środowiska pola walki.

Leksykon obejmuje wszystkie najważniejsze i najbardziej znaczące typy pojazdów, od klasycznych transporterów piechoty BTR-60/70/80/82A, BMP-1/2/3, BMD-1/2/3/4, czołgów T-55, T-62, T-64, T-72 i T-80, po najnowsze T-90 i T-14 Armata. Wśród opisanych pojazdów znalazły się także mniej znane, w tym armatohaubica samobieżna 2S35 Koalicyja-SW, transporter pływający i bojowy wóz piechoty WPK-7829 Bumerang, transporter gąsienicowy Kurganiec-25 i niezwykły BMPT-72 Tierminator 2.

Wszystkie opisane pojazdy zostały przedstawione nie tylko w formie opisów, ale także w postaci ponad 100 ilustracji z możliwie najdokładniejszymi oznaczeniami i w różnorodnych schematach kamuflażowych.

Dr Russel Hart jest profesorem historii, dyrektorem programu studiów z zakresu dyplomacji i wojskowości na Hawaii Pacific University w Honolulu na Hawajach. Jest autorem książek „Clash of Arms” i „Guderian” oraz współautorem 6 innych, między innymi „Technical Guide: Modern Tanks and AFVs”.

Dr Stephen Hart jest starszym wykładowcą na Wydziale Studiów o Wojnie w Royal Military Academy w Sandhurst w Wielkiej Brytanii. Jest autorem wielu książek z zakresu historii wojskowości, między innymi „Military Atlas of Tank Warfare”, „German Weapons of World War II” i „Technical Guide: Russian Tanks of World War II”.

Russel Hart, Stephen Hart – Czołgi i wozy opancerzone Rosji od 1990 do dzisiaj, Przekład: Jerzy Majszczyk. Almapress, 2020. Stron: 128. ISBN: 978-83-7020-800-4.