Waszyngton i Podgorica finalizują rozmowy w sprawie pozyskania przez Czarnogórę wielozadaniowych pojazdów opancerzonych JLTV. Wartość umowy wstępnie szacuje się na trzydzieści sześć milionów dolarów. Według sekretarza stanu Mike’a Pompeo wojska lądowe bałkańskiego państwa otrzymają sześćdziesiąt siedem wozów tego typu.

– Stany Zjednoczone zaoferowały Czarnogórze umowę w sprawie sprzedaży największej ilości sprzętu wojskowego w historii kontaktów między naszymi dwoma krajami – powiedział Pompeo podczas oficjalnej wizyty 4 października.

Jeśli umowa zostanie zawarta, Czarnogóra stanie się czwartym państwem sojuszniczym NATO, które wyraziło zainteresowanie lub faktycznie przystąpiło do programu. Obecnie niewiele więcej wiadomo, gdyż żadna ze stron nie mówi o szczegółach porozumienia, w tym harmonogramie dostaw. Czarnogóra, która dołączyła do Sojuszu Północnoatlantyckiego w czerwcu 2017 roku, jest dla Stanów Zjednoczonych naturalnym celem eksportu uzbrojenia.

– Czarnogóra ma strategiczne znaczenie dla obecności USA i UE na Bałkanach, aby nie było miejsca dla tych krajów, które nie wyznają tych samych wartości – powiedział premier Czarnogóry Duško Marković.

Mike Ivy, wiceprezes Oshkosh Defense do spraw programów międzynarodowych, mimo że nie chciał komentować umowy z Czarnogórą, stwierdził, że JLTV od początku miał być programem międzynarodowym, a wspólne systemy ułatwiają żołnierzom sojuszniczych wojsk współpracę w terenie.

27 sierpnia Litwa otrzymała formalną zgodę Waszyngtonu na pozyskanie 500 JLTV. Szacowana wartość obecnego kontraktu to niemal 171 milionów dolarów. Znacznie więcej pojazdów ma trafić do Wielkiej Brytanii, gdyż Londyn rozważa pozyskanie 2747 sztuk. O brytyjskim zainteresowaniu mówi się już od ponad dwóch lat, ale na początku tego miesiąca po raz pierwszy wspomniano, że Oshkosh pracuje nad wariantem brytyjskim.

W listopadzie 2018 roku słoweński minister obrony Karl Erjavec poinformował, że na mocy porozumienia z Waszyngtonem Lublana kupi trzydzieści osiem L-ATV. Mają one trafić do służby liniowej w latach 2021–2023.

Zobacz też: Muzeum Wojny Ojczyźnianej w Dubrowniku

(breakingdefense.com)

Oshkosh Defense