Chorwacji minister obrony Damir Krstičević powiedział w czwartek, że jego kraj rozmawia ze Stanami Zjednoczonymi i Szwecją na temat pozyskania myśliwców. Kilka miesięcy temu Chorwacja była bliska pozyskania używanych F-16 z Izraela, ale transakcję zablokowali Amerykanie.

W poprzednim przetargu Izraelczycy pokonali między innymi właśnie Szwedów, którzy proponowali fabrycznie nowe Gripeny. Minister Krstičević powiedział, że rząd pracuje nad rozwiązaniem tej strategicznej kwestii i w odpowiednim momencie – jak tylko będą znane jakieś konkretne informacje – poinformuje o wynikach opinię publiczną.

Minister już kilka miesięcy temu wypowiadał się pozytywnie o F-16V. Powiedział wtedy, że jest zainteresowany F-16 Block 70/72, które byłyby kupowane w małych partiach, krok po kroku, pod warunkiem otrzymania dobrej ceny.

Chorwacja wstąpiła do NATO w 2009 roku. Trzon jej sił powietrznych stanowi kilkanaście MiG-ów-21 odziedziczonych po rozpadzie Jugosławii. Obecnie tylko kilka sztuk jest w stanie zdatnym do lotu.

Zobacz też: Podrobione MiG-i-21? Zamieszanie wokół chorwackich myśliwców

(reuters.com)

materiały prasowe Saaba