Ostatnie dni obfitują w nowości z arsenału Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (zobacz też: Nowy chiński bojowy wóz piechoty). Tym razem jednak wiadomość jest nieoficjalna i dotyczy haubicy samobieżnej na podwoziu ciężarówki.

Opublikowane w chińskich portalach społecznościowych zdjęcia są bardzo interesujące. Widać na nich co najmniej cztery składy pociągów transportujące kołowe haubice samobieżne SH-1A kalibru 155 milimetrów. Liczba przewożonych pojazdów sugeruje, że wyposażono w nie co najmniej pół brygady artylerii ciężkiej. Kolejne fotografie pokazują wozy poruszające się już samodzielnie. Zdjęcia najprawdopodobniej wykonano 22 sierpnia w Tybecie. Sugeruje to dalsze wzmacnianie sił w regionach graniczących z Indiami.

Niewiele wiadomo o chińskich samobieżnych haubicach na podwoziach kołowych. Koncern NORINCO opracował kilka konstrukcji kalibrów 155 i 105 milimetrów, jednak nie było wiadomo, w jakiej liczbie trafiły one na wyposażenie oddziałów liniowych.

Z racji dużej mobilności i niewielkiej masy „strzelające ciężarówki” cieszą się sporym zainteresowaniem wśród azjatyckich państw, obejmujących obszary o trudnych warunkach terenowych. Na samodzielne opracowanie takiej broni zdecydował się Wietnam, natomiast Tajlandia wybrała izraelskie ATMOS-y (na zdjęciu tytułowym).

Zobacz też: Nowe ciężarówki chińskiej armii

(eastpendulum.com)

Rowielip, GNU Free Documentation License, Version 1.2