Podczas wywiadu udzielonego lokalnemu kanałowi telewizyjnemu Kis 13 bułgarski minister obrony Krasimir Karakaczanow poinformował, że Sofia planuje modernizację czołgów T-72M1. Niezależnie od tego dalej odbywać się będą wcześniej zaplanowane remonty bułgarskich pojazdów pancernych. Unowocześnienie będzie polegać głównie na wyposażeniu czołgów w nowy system kierowania ogniem, który poprawi celność prowadzonego ognia.

Nie wiadomo, jaka będzie skala modernizacji i jakie koszty za sobą będzie nieść. Decyzja o rozpoczęciu prac zapadnie na następnym posiedzeniu rządu. Modernizacja będzie drugim etapem inwestycji w bułgarskie czołgi podstawowe T-72.

Obecnie w ramach programu przywrócenia pełnej sprawności bojowej wszystkim bułgarskim T-72 prowadzone są remonty w zakładach Terem-Chan Krum w Tyrgowiszte w północno-wschodniej Bułgarii. Na mocy umowy z grudnia 2018 roku w lutym faktycznie rozpoczęły się prace. W tym miesiącu do odbiorcy trafiło dziesięć wyremontowanych czołgów. Ogółem na podstawie umowy o wartości 10,7 milionów lewów (około 23,4 miliona złotych) zmodernizowanych będzie trzynaście czołgów i sześćdziesiąt dalmierzy laserowych TPD-K1.

Według raportu The Military Balance Suchoputni Wojski posiadają dziewięćdziesiąt czołgów podstawowych T-72, głównie w standardzie M1. Według ostatnich informacji Sofia planuje nadal wykorzystywać wszystkie pojazdy tego typu i dlatego zdecydowała się na remont połączony z modernizacją.

Zobacz też: Bułgaria kupi F-16. Prezydenckie weto odrzucone

(bulgarianmilitary.com, janes.com, bta.bg)

Tourbillon, Creative Commons Attribution 3.0 Unported