Wadym Prystajko, ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii, powiedział, że spodziewa się w niedalekiej przyszłości konkretnej pomocy wojskowej ze strony rządu w Londynie. W ramach tej pomocy ma być zawarty kontrakt na zakup uzbrojenia śmiercionośnego.

– Brytyjska droga jest unikalna – powiedział Prystajko. – Wielka Brytania staje się coraz ważniejsza, nie tylko dla Ukrainy. Jest naszym ważnym partnerem w kwestii bezpieczeństwa, partnerem, od którego niedługo otrzymamy rzeczywistą pomoc wojskową, pozwalającą nam na rozwój sił zbrojnych.

Ambasador, pełniący wcześniej funkcję wicepremiera do spraw integracji europejskiej i euroatlantyckiej, dodał, że obie strony przygotowują się do podpisania dużej umowy na dostawę uzbrojenia na Ukrainę. W dodatku umowa ma dotyczyć nie tylko dostarczenia uzbrojenia, ale także jakiegoś rodzaju udziału ukraińskiego przemysłu w jego produkcji.

Trudno powiedzieć, o jaki rodzaj wyposażenia czy uzbrojenia może chodzić. Ciągłe redukcje brytyjskich sił zbrojnych powodują, że Londyn ma duże zapasy sprzętu używanego, a jednocześnie brytyjskie firmy są w stanie wyprodukować praktycznie każdy rodzaj uzbrojenia. Transakcja powinna być korzystna dla obu stron. Pozwoli Ukrainie na zdywersyfikowanie dostawców, a dla Wielkiej Brytanii będzie elementem budowania na nowo swojej pozycji w świecie po wystąpieniu z Unii Europejskiej.

Pomoc amerykańska

Do tej pory Ukraina otrzymywała lub kupowała uzbrojenie i wyposażenie głównie od Stanów Zjednoczonych. Początkowo dostawy obejmowały jedynie wyposażenie nieśmiercionośne, ale później dostarczono również okręty i uzbrojenie śmiercionośne, w tym przeciwpancerne pociski kierowane Javelin. Te ostatnie początkowo były przeznaczone do obrony Ukrainy na wypadek dalszej rosyjskiej ofensywy w głąb państwa, ale teraz będą skierowane do jednostek działających w Donbasie.

Najnowszym nabytkiem jest szesnaście kutrów patrolowych Mark VI (typ Wright). Sześć z nich zostanie podarowanych w ramach amerykańskiej pomocy, a za dziesięć kolejnych Ukraina zapłaci. Departament Stanu już wyraził zgodę na sprzedaż tego wyposażenia, a potencjalna wartość umowy może sięgać 600 milionów dolarów.

Zobacz też: Katar kupił 100 Altayów

(unian.info)

materiały prasowe Lockheeda Martina