Wczoraj Ali İhsan Yavuz, wiceprzewodniczący Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, poinformował, że Turcja i Katar podpisały umowę w sprawie sprzedaży stu czołgów podstawowych Altay. Nie podano do wiadomości publicznej szczegółowych informacji na temat kontraktu, w tym jego wartości. Wiadomo tyle, że w pierwszej transzy w ciągu dwudziestu czterech miesięcy do katarskich wojsk lądowych trafi czterdzieści wozów.

W ostatnim czasie jest to już kolejna umowa między tymi państwami. Na początku lutego generał Hulusi Akar informował o sygnowaniu porozumienia w sprawie eksportu haubic samobieżnych T-155 Fırtına do Kataru.

Katarskie siły zbrojne będą drugim użytkownikiem Altayów. W listopadzie 2018 roku podpisano kontrakt między tureckim rządem a przedsiębiorstwem BMC na dostawę 250 wozów tego typu. Czołgi powstaną w dwóch seriach. Dostawa czterdziestu rozpocznie się w połowie 2020 roku, zaś produkcja drugiej serii – 210 maszyn – wystartuje dopiero po zakończeniu pierwszej tury dostaw.

Ponadto wojska pancerne Kataru użytkują trzydzieści dwa Leopardy 2A7+ z sześćdziesięciu dwóch zamówionych w 2013 roku, choć do niedawna katarskie ministerstwo obrony było zainteresowane pozyskaniem aż 200 czołgów tego typu. Być może podpisanie kontraktu z Ankarą zweryfikuje te zamiary. Ponadto katarscy pancerniacy wykorzystują przynajmniej trzydzieści AMX-ów-30.

Zobacz też: Pierwszy Rafale dla Kataru

(dailysabah.com, yenisafak.com)

materiały prasowe Otokara