Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie kolejny radar AN/TPQ-36 Firefinder. Jest to część wartej miliard dolarów amerykańskiej pomocy dla naszego wschodniego sąsiada uchwalonej jeszcze w 2014 roku. Uroczystość przekazania radaru odbyła się w obecności amerykańskiej ambasador na Ukrainie Marie Yovanovitch.

Jest to już jedenasty radiolokator tego typu przekazany Ukrainie. Radar AN/TPQ-36 służy do wykrywania nadlatujących pocisków artyleryjskich i określania miejsca ich wystrzelenia, dzięki czemu można szybko i precyzyjnie przeprowadzić kontruderzenie. Szybsze wykrywanie ostrzału artyleryjskiego pozwoli zmniejszyć liczbę ofiar na froncie, z których największy odsetek jest spowodowany właśnie działaniami artylerii.

– Kierowane przez Rosję siły nie będą mogły dłużej bezkarnie strzelać z moździerzy i haubic ukrytych daleko za linią frontu – powiedziała amerykańska ambasador.

– Udzielamy tego wsparcia, ponieważ obiecaliśmy Ukrainie pomoc w utrzymaniu jej niezależności i integralności terytorialnej i w przyszłości będziemy nadal działać w celu zwiększenia jej potencjału wojskowego – dodała Yovanovitch.

Zobacz też: Finlandia zakupi radary przeciwartyleryjskie

(ua.usembassy.gov)

US Air Force