Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że samoloty wielozadaniowe F-35B rozpoczęły wykonywanie lotów operacyjnych nad Syrią i Irakiem w ramach operacji „Shader”. Pierwszy lot wykonała para F-35B 16 czerwca nad Syrią.

Od tamtej pory zrealizowano dwanaście kolejnych misji. Loty są wykonywane w mieszanych formacjach wspólnie z Typhoonami. Chociaż samoloty latają uzbrojone, brytyjskie F-35 nie użyły jeszcze swojego uzbrojenia. Nie wynika to z ich ograniczeń, ale z aktualnej sytuacji na ziemi, w której nie ma dla samolotów odpowiednich celów. W tym czasie Typhoony również ani razu nie używały uzbrojenia.

Od kilku tygodni brytyjskie F-35B przebywają w bazie RAF Akrotiri na Cyprze. Miały tam realizować cykl prób operacyjnych mających sprawdzić, jak będzie przebiegała obsługa samolotów z dala od bazy macierzystej. Ponadto na poligonie morskim planowano sprawdzić zastosowanie ostrej amunicji. Jest to również element przygotowań do kolejnego rejsu na pokładzie lotniskowca HMS Queen Elizabeth. Przebieg prób był tak pozytywny, że podjęto decyzję o rozpoczęciu lotów operacyjnych nad Syrią.

Zobacz też: Koniec pierwszych testów F-35 na HMS Queen Elizabeth

(gov.uk)

Sgt Nik HoweUK Ministry of Defence / © Crown copyright 2019