14 sierpnia odbyło się uroczyste przekazanie Libanowi ośmiu bojowych wozów piechoty M2A2 Bradley i opancerzonych transporterów amunicyjnych. Podarowane libańskim wojskom lądowym pojazdy pochodzą z zasobów amerykańskiej US Army. W ceremonii wzięła udział ambasador USA w Libanie Elizabeth Richard.

Stany Zjednoczone w ramach wspierania sił zbrojnych Libanu w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przekazały między innymi czterdzieści haubic holowanych M198 kalibru 155 milimetrów, 4000 karabinków automatycznych M4 i ponad pół miliona sztuk różnego rodzaju amunicji. Ambasador podczas przemówienia zapowiedziała, że przekazane Bradley są pierwszą partią z trzydziestu dwóch egzemplarzy, które mają zostać przekazane do Libanu.

Zgodnie ze słowami Richard jest to element ponadstumilionowej inwestycji w libańskie siły zbrojne. Wsparcie libańskiego wojska związane jest z trwającą od kilku lat walką z tak zwanym Państwem Islamskim.

Liban od 2013 roku prowadzi wojnę z bojówkami sunnickimi, które przybyły z ogarniętej wojną Syrii. Jedną z największych bitew była walka o przygraniczne miasto Arsal z samozwańczym Państwem Islamskim w 2014 roku. W walkach na terenie Libanu bierze udział między innymi Syryjska Armia Arabska, która jest lojalna wobec rządów w Damaszku.

Zobacz też: Liban odebrał pojazdy VCAC Mephisto

(defence-blog.com)

US Air Force / Staff Sgt. Shane A. Cuomo