Austriacka minister obrony Klaudia Tanner ogłosiła zamiar zakupu osiemnastu śmigłowców wielozadaniowych Leonardo AW169M. Wybór został dokonany przez sztab generalny, który zarekomendował ministerstwu wybór tych właśnie śmigłowców.

Zakup śmigłowców będzie kosztował około 300 milionów euro, z czego dwie trzecie pochłoną same AW169M, a pozostała suma będzie przeznaczona na szkolenie, infrastrukturę i części zamienne. Nowe śmigłowce są Austrii pilnie potrzebne, ponieważ będące w tej chwili w służbie wysłużone Alouette III zostaną wycofane w drugiej połowie 2022 roku.

Sztab generalny rozważał również oferty Bella i Airbus Helicopters. Chociaż szef sztabu generał Robert Brieger zapewniał, że wszystkie oferty były traktowane równo, minister Tanner była mniej dyplomatyczna i wyraziła zadowolenie, że oferta Airbusa nie została wybrana. Austria i Airbus pozostają w ostrym sporze w związku z transakcją na myśliwce Eurofighter oraz oskarżeniami o korupcję i niewywiązywanie się koncernu z umowy.

Gdy wszystkie nowe maszyny zostaną dostarczone, dwanaście z nich będzie wykorzystywanych do codziennego wypełniania zadań, a sześć będzie służyło do szkolenia i wykonywania misji pobocznych. AW169M będą wykorzystywanie nie tylko, albo nawet nie przede wszystkim, do zadań związanych z obronnością, ale również w misjach poszukiwawczo-ratunkowych w Alpach i innych zadaniach związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem publicznym.

Zobacz też: Nighthawki nad Panamą. Debiut bojowy F-117

(krone.at)

Leonardo