Australijskie media poinformowały, że 20 lutego w Melbourne odbył się dzień konsultacji branżowych dla przedsiębiorstw sektora przemysłowego, które chciałyby zaangażować się w modernizację czołgów M1A1 Abrams i innych pojazdów dla wojsk lądowych. Jak donosi Defense Connect, minister przemysłu obronnego Christopher Pyne powiedział, że wydarzenie, które odbyło się w Centrum Zdolności Przemysłu Obronnego (CDIC), miało na celu pomóc miejscowym przedsiębiorcom w poznaniu wymagań australijskich wojsk lądowych.

W spotkaniu wzięli udział delegaci reprezentujący 131 dużych firm oraz sektor średnich i małych przedsiębiorstw. Zaprezentowano różne projekty z zakresu modernizacji czołgów podstawowych i innych pojazdów opancerzonych. Według ministra Pyne’a łączna wartość planowanych prac to około 2 miliardów dolarów. Dwa projekty – LAND 907 Phase 2 i LAND 8160 Phase 1 – mają być okazją głównie dla australijskich podmiotów sektora obronnego.

W ramach projektu Land 907 Phase 1 siły zbrojne Australii pozyskały pięćdziesiąt dziewięć czołgów M1A1 AIM SA w 2006 roku, trzynaście ciężkich opancerzonych wozów zabezpieczenia technicznego M88 Hercules (Heavy Equipment Recovery Combat Utility Lift and Evacuation System), a także systemy szkoleniowe i logistyczne, w tym symulatory, specjalne narzędzia, sprzęt do testów, części zamienne i amunicję. Projekt Land 907 Phase 2 przewiduje zaś rozchód od 750 milionów do miliarda dolarów i zakłada unowocześnienie czołgów podstawowych do wariantu M1A2, M88A2 zaś do wariantu M88A3.

Z kolei założenia projektu Land 8160 Phase 1 mówią i poprawieniu zdolności inżynieryjnych poprzez zabudowę nowych pojazdów na podwoziu czołgu M1. Planuje się wprowadzenie trzech wariantów: czołgu saperskiego M1 Armored Breacher Vehicle, mostów czołgowych i opancerzonych pojazdów inżynieryjnych.

Modernizacja Abramsów jest programem długofalowym i zaczęła się w 2013 roku. Pierwsze dziesięć zmodernizowanych czołgów trafiło do Szkoły Pancernej w Puckapunyal w stanie Wiktoria w grudniu 2015 roku.

Australijskie siły zbrojne uruchomiły również program LAND 400, który wyłoni następców kołowych ASLAV-ów i gąsienicowych M113AS4. Poszukiwane są również bojowy wóz piechoty, wóz wsparcia i zintegrowany system szkolenia. Bieżące założenia dają szanse, że wymiana pojazdów ruszy w roku 2020.

Zobacz też: Australia chce zwiększyć eksport broni

(defenceconnect.com.au)

CPL David Said / Dept. of Defence