Dawno nie robiliśmy tradycyjnego sprawozdania na bieżąco. Robimy je dziś, ponieważ wydaje się, że „coś” się dzieje. Co dokładnie? Ares raczy wiedzieć. Narasta szum informacyjny płynący z Donbasu, a kilku prominentnych twitterowych OSINT-owców nagle zamilkło (może to być zbieg okoliczności, ale może też nie być). Spędzimy więc sobotę, próbując ułożyć jakiś koherentny obraz ze spływających szczątków danych i spekulacji. Wojna weszła już zdecydowanie w fazę „na wyniszczenie” i widać to w trwających operacjach ofensywnych i kontrofensywnych.

Wiadomo na pewno, że wciąż trwa bitwa o Siewierodonieck. Najcięższe walki toczą się w rejonach przemysłowych, gdzie – podobnie jak niedawno w kombinacie Azowstali – konstrukcja zakładów daje obrońcom na poczekaniu solidne umocnienia. Rosjanie ponownie kontrolują znaczną część miasta, ale ta najtrudniejsza do zdobycia wciąż jest w rękach ukraińskich, a na domiar złego (dla najeźdźców) w Siewierodoniecku, inaczej niż w Mariupolu, ukraińskie pododdziały mogą liczyć na efektywne wsparcie artyleryjskie. Moskale opanowali już Woronowe i Metiołkine, leżące na południowo-zachodnich obrzeżach Siewierodoniecka.

Wczoraj najlepsze wieści dochodziły znad Ingulca. Ukraińcy powoli rozszerzają przyczółek i wyzwalają kolejne maleńkie wsie. Trzeba jednak podkreślić, że postępy nie są duże ani szybkie. Albo Rosjanie bronią się tak zacięcie, albo też Ukraińcom brakuje już sił do wyprowadzenia zdecydowanego ataku.
02.25: Według najnowszej analizy ISW „siły rosyjskie prawdopodobnie znów próbują przeciąć drogę T1303 Hirśke–Lisiczańsk i wyprowadziły nieudane ataki na miejscowości wzdłuż drogi T1302 Bachmut–Lisiczańsk. […] Siły ukraińskie prawdopodobnie wznowiły 11 czerwca kontrofensywę na północny zachód od Chersonia i na południe od miejsca dotychczasowych działań”.

I to tyle na dziś. Dobranoc i do jutra.

01.17: Rosyjskie Su-25 nad obwodem ługańskim.

01.03: Rosyjski BMP-1 pod ostrzałem artylerii.

00.40: W komunikacie Dowództwa Operacyjnego „Południe” podano, że w obwodzie chersońskim zniszczono dziś trzy rosyjskie składy amunicji.

23.55: Prominentny ukraiński dziennikarz opozycyjny i założyciel portalu Censor.net Jurij Butusow (Czytelnicy być może pamiętają go z przejażdżki skradzionym bewupem) alarmuje, że w ukraińskich siłach zbrojnych coraz wyraźniej widać brak usystematyzowanego sądownictwa wojskowego, w tym policji/żandarmerii wojskowej. Według Butusowa największym problemem jest konieczność wynoszenia informacji poufnych i tajnych poza krąg sił zbrojnych, do sądownictwa cywilnego i niewojskowych organów ścigania, co grozi przeciekami niebezpiecznymi dla dalszych losów wojny.

23.30: Trwają zacięte walki na obrzeżach miejscowości Bohorodyczne, leżącej 20 kilometrów (po drodze) na północ od Słowiańska – nad Dońcem, ale po jego południowej („ukraińskiej”) stronie. Co ważne, to jest natarcie idące od Iziumu, a nie od Swiatohirśka przez Doniec. Oznacza to, że Rosjanie przedarli się przez całą szerokość parku przyrody Święte Góry.

23.15: Walki o Siewierodonieck z ukraińskiego punktu widzenia.

22.51: Poważnie zdekompletowany Ka-52 sfotografowany w Biełgorodzie. Jeśli brak tych wszystkich elementów to skutek uszkodzeń bojowych, to podobnie jak Su-25, o którym pisaliśmy niżej, także i ten śmigłowiec powinien skończyć jako rezerwuar części zamiennych. Nie widać po nim jednak, aby był zestrzelony. Raczej doszło do jakiejś awarii, której nie dało się usunąć w warunkach polowych, więc zdemontowano elementy doraźnie potrzebne dla innych egzemplarzy, a ten odesłano na remont.

21.30: Kontynuując wątek francuski: Paryż zapowiedział pomoc przy zabezpieczaniu dostaw zboża z Odessy. Niekoniecznie oznacza to jednak formowanie konwojów i dużą operację Marine nationale na Morzu Czarnym. Nawet gdyby takie plany istniały, wszystko i tak zależałoby od Turcji. Na mocy konwencji z Montreux skoro Turcja zamknęła cieśniny czarnomorskie dla państw wojujących, zakazane jest przejście przez nie wszystkich okrętów biorących udział w wojnie, nie tylko rosyjskich (wokół czego było najwięcej szumu). A czy kraj konwojujący zboże z jednego z państw wojujących samo staje się uczestnikiem tej wojny w myśl konwencji – na dwoje babka wróżyła.

21.27: O działaniach prezydenta Emmanuela Macrona można powiedzieć wiele krytycznych słów, jednak w działaniach sprawdza się znacznie lepiej niż kanclerz Olaf Scholz. Tylko Francja dostarczyła do tej pory Ukrainie amunicję kalibru 155 milimetrów z zapalnikami zbliżeniowymi.

20.00: Doniecka administracja obwodowa informuje, że wszystkie duże miasta obwodu (w tym Kramatorsk i Słowiańsk) wciąż kontrolowane przez Ukrainę nie mają jakiegokolwiek dostępu do energii elektrycznej. Ukraina oskarża Rosję o celowe niszczenie linii elektroenergetycznych, aby sprawić dodatkowe cierpienia cywilom.

19.14: Ministerstwo spraw zagranicznych Czech potwierdziło, że w wojnie w Ukrainie zginął obywatel tego kraju, pochodzący z miasta Třebíč. Poległ on wczoraj w toku walk o Donbas.

18.40: Jak powiedział rzecznik Głównego Zarządu Wywiadowczego ukraińskiego ministerstwa obrony Wadym Skibićkyj, Rosjanie mają plany na 120 dni wojny i wciąż nie porzucili zamiaru całkowitego opanowania Ukrainy. Na terytorium Ukrainy walczą obecnie 103 batalionowe grupy taktyczne.

18.17: Skutki ostrzału Łymanu.

18.10: Ukraiński czołg T-64BM Bułat zdobyty przez Rosjan w Donbasie.

17.49: Rzecznik odeskiej administracji wojskowej Serhij Bratczuk potwierdził, że na jednej z tamtejszych plaż zginął człowiek, który wszedł na minę. Minę  m o r s k ą  zniesioną blisko lądu i zalegającą tuż pod powierzchnią wody.

17.30: W najnowszym raporcie sytuacyjnym ukraińskiego sztabu generalnego podano, że z Petersburga wysłano do Szebekina w obwodzie biełgorodzkim dodatkowy szpital polowy w związku z rosnącymi stratami w ludziach. Poinformowano również, że oddziały ukraińskie odparły ataki przeciwnika na kierunkach popasnieńskim i siewierodonieckim. Wbrew wcześniejszym informacjom GenSztab podaje, iż Metiołkine nadal jest (częściowo?) w rękach ukraińskich. Sytuacja na kierunku charkowskim nie uległa znaczącym zmianom, Rosjanie ostrzelali infrastrukturę cywilną w miejscowościach Udy, Prudianka, Cyrkuny i Werchnij Sałtiw.

16.54: India Times informuje, że Rosnieft nie kwapi się do podpisania wynegocjowanych już kontraktów na dostawy taniej ropy do dwóch indyjskich rafinerii. Powód? Koncern jakoby nie dysponuje zapasami ropy, które mógłby sprzedać od ręki. Oznaczałoby to, że ropa – której wydobycia nie można tak po prostu przerwać – jest sprzedawana jakimiś innymi kanałami do innych krajów. Obecnie tylko jedna tamtejsza firma naftowa, Indian Oil Corp, zdołała podpisać kontrakt na dostawę 6 milionów baryłek miesięcznie.

16.35: Ukraiński M113 z wukaemem M2 kalibru 12,7 milimetra. Amunicja pochodzi z Włoch, na pojemniku widać napis: Ministero della Difesa.

16.18: Serhij Hajdaj, głowa administracji wojskowej obwodu ługańskiego, podkreśla, że informacje o otoczeniu siewierodonieckich zakładów chemicznych Azot to fake newsy. Tereny Azotu znajdują się w środkowo-zachodniej części miasta.

15.40: Profesor Timothy Snyder przewiduje, że Putin chce wywołać klęskę głodu w najbiedniejszych krajach świata, uzależnionych od dostaw żywności (głównie zboża) z Ukrainy. Kiedy w Azji i Afryce zaczną wybuchać zamieszki, kiedy społeczności znajdą się u progu klęski głodu, rosyjska propaganda będzie zrzucać winę na Ukraińców, promować wymuszenie na Kijowie ustępstw terytorialnych i nawoływać do odwołania sankcji gospodarczych.

15.26: Joe Biden powiedział w Los Angeles, że Zełenski nie wierzył w nadchodzącą rosyjską inwazję i „nie chciał o niej słyszeć”, podobnie jak wielu innych polityków (w domyśle: zachodnich), mimo że sam Biden nie mieli wątpliwości, iż wojska Putina przekroczą granicę.

15.15: Coraz więcej źródeł donosi, że pododdziały 79. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej i/lub 10. Samodzielnej Brygady Górsko-Szturmowej toczą zaciętą walkę na północ Słowiańska. Wygląda na to, że Rosjanie przygotowali tam siły do większego natarcia.

15.00: Pojawiły się nowe zdjęcia pozostałości po nieudanym forsowaniu Dońca pod Biłohoriwką trzy tygodnie temu.

14.52: Dziś wybuchł pożar w bazie pojazdów inżynieryjnych w Klińcach w obwodzie briańskim. Klińce były jednym z punktów zgrupowania sił rosyjskich przed napaścią na Ukrainę.

14.27: Najważniejsza sprawa w mieście, w którym zaraz będzie epidemia cholery? Zmienić napis na rogatkach z ukraińskiego na rosyjski.

14.21: Doradca burmistrza Mariupola Petro Andriuszczenko mówi, że władze okupacyjne – wbrew publicznym zapewnieniom – są świadome, iż miasto znajduje się na krawędzi epidemii cholery i czynią przygotowania, aby nie tyle epidemii zapobiec, ile poradzić sobie ze zwłokami ofiar. Tymczasem oczekiwanie na zgodę na pogrzeb trwa obecnie około dziesięciu dni, co sprawia, że ludzie muszą przechowywać ciała bliskich albo w domach, albo w prowizorycznych ulicznych kostnicach.

14.10: Rolls-Royce przekazał Ukrainie dwa generatory. Każdy z nich może zapewnić energię elektryczną na przykład dla dużego szpitala obwodowego. Jeden będzie działać w Kijowie, drug – w Mikołajowie.

13.55: Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odwiedziła dziś Kijów. Będzie rozmawiała między innymi z Wołodymyrem Zełenskim.

13.40: Jeszcze jeden news spod Oczakowa. Skoro nie udało się z Jurijem Ołefirenką, to Rosjanie chwalą się zatopieniem korwety Winnycia projektu 1124P Albatros. Problem w tym, że korweta była już dawno wycofana ze służby.

13.24: Ambasador Michael R. Carpenter, stały przedstawiciel USA przy OBWE, mówi: „Wprawdzie większość walk skupia się teraz wokół Siewierodoniecka i szerszej w Donbasie, Chersoń stał się częścią czegoś, co nazwałbym kremlowskim laboratorium horrorów. Właśnie tu widzimy, jak Kreml realizuje swój plan wchłonięcia Ukrainy do Rosji. […] wciąż uważamy, że Kreml czeka na okazję, aby spróbować zaanektować obwód chersoński. […] widzieliśmy raporty mówiące o mniej więcej 600 osobach przetrzymywanych w obwodzie chersońskim w specjalnie wyposażonych piwnicach, które w praktyce są izbami tortur. Mamy nawet raporty z ich dokładnymi adresami, na przykład w budynku chersońskiej administracji obwodowej albo w szkole numer 17 w Henicześku. Wśród grup ludzi, których Rosja aresztuje w tych placówkach, są demokratycznie wybrani politycy lokalni, dziennikarze, aktywiści i osoby zidentyfikowane przez Rosjan jako uczestnicy – w taki czy inny sposób – manifestacji przeciw okupacji rosyjskiej”.

13.15: Jeśli prawdą jest, że marynarka wojenna ginie ze swoim ostatnim okrętem, to ukraińska wciąż żyje. A przynajmniej żyła jeszcze tydzień temu, bo właśnie wtedy rosyjska artyleria próbowała zniszczyć jedyny ukraiński okręt desantowy projektu 773 – Jurija Ołefirenkę. Działo się to pod Oczakowem, u wylotu limanu Dniepru i Bohu (okręt ma tam swój port macierzysty). Lokalny patriotyzm każe nam podkreślić, że okręty tego projektu budowano w Stoczni Północnej w Gdańsku. Jak widać, tutejsi stoczniowcy wykonali solidną robotę, bo okręt przetrwał kilka bliskich trafień.

13.04: Rosyjski ostrzał zniszczył szkołę w Bachmucie – jednym z najważniejszych obecnie miast w Ukrainie. Wydaje się jednak, iż Rosjanie zrezygnowali z prób jego zdobycia. Walki na osi popasnieńsko-bachmuckiej zamarły albo przynajmniej straciły dużo na intensywności. Zamiast tego najeźdźcy starają się przeciąć drogę Bachmut–Lisiczańsk, ale i tu nie dają rady i muszą się ograniczać do intensywnego ostrzału artyleryjskiego (który, trzeba to podkreślić, zdołał praktycznie uniemożliwić ruch po drodze).

12.58: Ten rosyjski Su-25 wrócił do bazy po trafieniu z przenośnej wyrzutni przeciwlotniczej. Według źródła pożar w zniszczonym silniku wybuchł dwukrotnie (co jest istotne, ponieważ instalacja gaśnicza jest jednorazowego użytku). Przy takich uszkodzeniach maszyna zostanie najpewniej rozebrana na części zamienne.

12.46: Wciąż niepotwierdzone są informacje, jakoby w ręce Rosjan wpadła wieś Tetianiwka, leżąca na południowym brzegu Dońca, tuż obok Ławry Świętogórskiej. Być może jakieś rosyjskie pododdziały przekroczyły rzekę, ale o uchwyceniu przyczółka wokół wsi nic nie wiadomo.

12.40: Mamy dowód na pierwszy przypadek zniszczenia haubicy M777 w Ukrainie.

Służba zwjazkiw z hromadśkistiu 93-tia OMBR Chołodnyj Jar