Tokio zamierza wykupić sporne wyspy
Nadburmistrz Tokio zapowiedział wykupienie przez władze miejskie spornych Wysp Senkaku. Taka zapowiedź wywołała konsternację nie tylko zagranicą, ale także wśród samych Japończyków.
Nadburmistrz Tokio zapowiedział wykupienie przez władze miejskie spornych Wysp Senkaku. Taka zapowiedź wywołała konsternację nie tylko zagranicą, ale także wśród samych Japończyków.
Irak przyjął wniosek Libii dotyczący pomocy w utylizacji broni chemicznej, którą dysponuje Trypolis. Iracki gabinet zgodził „zapewnić władzom libijskim konieczną pomoc techniczną w celu unicestwienia zapasów tejże broni, zgodnie z procedurami stosowanymi przez Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW)”.
Napięta sytuacja wokół irańskiego programu nuklearnego udziela się szerokim kręgom polityków. Tym razem władze Azerbejdżanu zostały oskarżone o sprzyjanie potencjalnemu atakowi na Iran, który miałby nastąpić ze strony Izraela poprzez wykorzystanie do tego baz.
Indie nadal są największym importem uzbrojenia na świecie. Zakupy tego państwa w sektorze zbrojeniowym sięgają około 70% obrotu wynoszącego 100 miliardów dolarów rocznie.
Pomimo zabiegów o zakup F-35 Japończycy od lat prowadzą prace koncepcyjne nad własnym myśliwce V generacji. Co raz więcej problemów związanych z zakupem amerykańskiej konstrukcji daje efekt w postaci intensyfikacji prac nad rodzimym odpowiednikiem.
Koncern Airbus uzależnia zlecanie australijskim zakładom przeprowadzenia większej ilości konwersji A330 do wersji MRTT (transportowej i latającej cysterny) od tego czy Australia zamówi w koncernie 10 samolotów C-295 i dodatkowego A330 MRTT.
Ostatnie dwa lata to znaczący wzrost aktywności tej bojówki charakteryzujący się intensyfikacją zamachów terrorystycznych oraz zwielokrotnieniem problemów bezpieczeństwa w tym państwie.
Według izraelskich źródeł, w Strefie Gazy znajdują się przeciwlotnicze rakiety Igła-S, które zostały wyeksportowane przez Rosję do Wenezueli. Następnie trafiły one do Libii, gdzie były używane przez siły wierne Kadafiemu.
Pojawiające się ostatnio w Internecie zdjęcia sugerują, że eks-radziecki lotniskowiec „Wariag” jest coraz bliżej wejścia do służby pod chińską banderą. Na pokładzie okrętu zaobserwowano makiety przeznaczonych dla niego statków powietrznych.
Rosja zaoferowała nową umowę dzierżawy ukraińskiego lotniska Saki, które jest centrum szkoleniowym dla lotnictwa pokładowego. Dotychczas Rosja płaciła za jego użytkowanie siedemset tysięcy dolarów rocznie, a teraz kwota ta ma wynieść dwa miliony dolarów rocznie.