Sabra jest izraelską modernizacją czołgu M60A3, jedną z najciekawszych, jakim poddano ten czołg na świecie. W procesie przebudowania, który zaplanowano w połowie lat 80., główny nacisk położono na to, na co w IDF tradycyjnie się go kładzie – ochronę załogi, a dopiero w dalszej kolejności na modernizację uzbrojenia i systemów pokrewnych.

Firma IMIS, która opracowała pakiet modernizacyjny, wyposażyła Sabrę w automatyczny system tłumienia ognia, układy ostrzegania i wyrzutnie granatów dymnych. Modularny pancerz czołgu w pakiecie MkII dodatkowo wzmocniony jest pancerzem reaktywnym.

Główne uzbrojenie Sabry to gładkolufowe działo kalibru 120 mm z eżektorem, znacznie przewyższające skutecznością standardowe dla M60A3 działo kalibru 105 mm i mogące strzelać standardową amunicją NATO. Maksymalny kąt podniesienia lufy to +20/-9. Magazyn mieści 42 sztuki amunicji. Z działem sprzężony jest karabin maszynowy kalibru 7,62 mm lub 5,56 mm. Trzecim elementem uzbrojenia jest moździerz kalibru 60 mm.

System kontroli ognia oparty jest o hydrauliczne oraz elektryczne systemy stabilizowania armaty w pionie, a także poziomie, co pozwala prowadzić ogień w ruchu. Naprowadzaniem działa i prowadzeniem ognia może się zajmować zarówno działonowy, jak i dowódca czołgu. Ten pierwszy ma do dyspozycji celownik dzienny z 8-krotnym powiększeniem i nocny z 5,3-krotnym, oba również stabilizowane dwuosiowo oraz dalmierz laserowy o zasięgu 200–10 000 metrów.

Jednostką napędową Sabry jest czterocylindrowy silnik o współczynniku mocy jednostkowej 16,5 KM/t przenoszonym na stalowe gąsienice przez 12 kół jezdnych (po 6 na burtę) z ulepszonym w stosunku do podstawowych M60 zawieszeniu. Modernizację swoich M60 do standardu Sabra MkII zamówiła Turcja.

Czołg SABRA: dane taktyczno-techniczne

Załoga: 4
Masa bojowa: 55 ton
Wymiary: długość (z działem) 8,25 m (9,4 m), szerokość 3,63 m, wysokość 3,05 m
Szerokość gąsienic: 0,61 m
Prędkość maksymalna na drodze: 48 km/h
Maksymalny kąt rampowy: 60°
Maksymalna szerokość rowu: 2,6 m
Zasięg na twardym podłożu: 450 km