Rządzący ostatnią monarchią absolutną w Afryce król Mswati III (na zdjęciu) ma zamiar obchodzić pięćdziesiąte urodziny jak na prawdziwego władcę przystało. W tym celu wszyscy członkowie sił zbrojnych i policji będą zmuszeni do zapłacenia składki na rzecz sfinansowania królewskiego przyjęcia. Impreza nazwana Jubileuszem 50/50 ma stanowić połączenie obchodów urodzin monarchy z rocznicą uzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii.

Wysokość składki uzależniona będzie od stopnia – szeregowcy zapłacą 100 lilangeni (około 29 złotych), podczas gdy dla generałów będzie to wydatek rzędu 600 lilangeni. Sztab generalny, podejrzewając, że decyzja może się spotkać z niezadowoleniem wśród żołnierzy, poinformował ich o konieczności złożenia datku dwa dni przed wypłaceniem żołdu, co następuje między dwudziestym a dwudziestym drugim dniem każdego miesiąca.

Królewskie przyjęcie urodzinowe zaplanowane jest na połowę kwietnia, dlatego jeśli wojskowi nie uwzględnią tego nagłego wydatku w budżetach domowych na marzec, mogą znaleźć się w nieciekawej sytuacji. Anonimowi członkowie sił zbrojnych Suazi wyrazili niepokój, że zmusza się ich do uiszczenia opłaty przed dniem otrzymania kwietniowego żołdu.

Szacuje się, że królewska impreza urodzinowa może kosztować około 7,5 miliona dolarów amerykańskich. Dużą część wydatków stanowią wydatki związane ze sprowadzeniem do kraju floty luksusowych limuzyn, którymi mają poruszać się goście zaproszeni przez monarchę.

Zobacz też: Kongijski generał właścicielem nielegalnej kopalni złota

(times.co.sz, swazimedia.blogspot.com)

Lawrence Jackson