Amerykańska Agencja Departamentu Obrony do spraw Współpracy w Sferze Bezpieczeństwa (DSCA) poinformowała o wyrażeniu przez Departament Stanu zgody na sprzedaż silników MT883 dla izraelskich transporterów opancerzonych Namer. Dostawy zrealizowane będą w ramach programu Foreign Military Sale. Razem z silnikami do Izraela trafi również inny sprzęt, całość będzie kosztować 238 milionów dolarów.

Rząd Izraela wnioskował o sprzedaż 270 silników MT883 NPPLT, w tym 240 w konfiguracji pełnej i 30 – w lekkiej. Ponadto wojska lądowe chciały pozyskać 179 systemów monitorowania i diagnostyki, różne pakiety narzędzi, dokumentację techniczną i narzędzia do konserwacji poziomu C.

Dostawcą będzie przedsiębiorstwo MTU America z Novi w stanie Michigan, spółka zależna Rolls-Royce Power Systems. Obecnie nie ma żadnych informacji w sprawie planowanych offsetów.

Tym samym izraelskie ministerstwo obrony planuje zmodernizować ciężkie transportery opancerzone Namer, wymieniając słabsze silniki AVDS-1790-9AR o mocy 1200 koni mechanicznych, stosowane chociażby w Merkawach siman 3, na MT883 o mocy 1500 koni mechanicznych przy 2700 obrotów na minutę. Silniki te, zblokowane z hydromechaniczną przekładnią automatyczną Renk HSWL 295TM, stanowią napęd Merkaw siman 4.

Zobacz też: IAI i IMI ujawniają pocisk powietrze–ziemia Rampage

(dsca.mil, janes.com, militaryleak.com)

Staff Sgt. (res.) Abir Sultan, Israel Defense Forces / Creative Commons BY – SA 3.0