W sobotę 12 listopada w katastrofie myśliwca Chengdu J-10 zginęła kapitan Yu Xu. Była ona pierwszą Chinką dopuszczoną do lotów na tym samolocie myśliwskim rodzimej produkcji, a zarazem jedną z pierwszych dwóch kobiet w składzie zespołu akrobacyjnego imienia Pierwszego Sierpnia, latającego na tych właśnie maszynach.

Do wypadku doszło w czasie rutynowego lotu treningowego. Maszyna w wersji dwumiejscowej wskutek awarii (jej charakteru nie ujawniono) rozbiła się w pobliżu Tangshanu w prowincji Hebei. Jeden członek załogi zdołał się katapultować, ale kapitan Yu poniosła śmierć na miejscu. Prawdopodobnie zdołała uruchomić fotel wyrzucany, ale spadochron nie zdążył się otworzyć. Jej kolega trafił do szpitala z obrażeniami, które nie zagrażały życiu.

Yu Xu, nosząca w jednostce przezwisko „Złoty Paw”, urodziła się w 1986 roku w Syczuanie. Do akademii oficerskiej Sił Powietrznych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wstąpiła w lipcu 2005 roku. Pierwszy lot za sterami J-10 odbyła w sierpniu 2012 roku. W listopadzie 2014 roku, podczas dziesiątego salonu lotniczego w Zhuhai, zadebiutowała wraz z koleżanką w grupie akrobacyjnej Pierwszy Sierpnia (nazwanej na cześć daty powstania Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej).

W tym roku chińskie lotnictwo straciło już trzy J-10. Oprócz maszyny, w której zginęła Yu Xu, we wrześniu myśliwiec tego typu rozbił się po zderzeniu z ptakiem, a w maju – na skutek awarii.

Zobacz też: Pierwsza kobieta za sterami F-35.

(scmp.com, chinadaily.com.cn; fot. Aktug Ates, GNU Free Documentation License, Version 1.2)

Aktug Ates, GNU Free Documentation License, Version 1.2