Podczas trwających obecnie targów Dubai Air Show podpisane zostały trzy umowy na zaopatrzenie i modernizację sił powietrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Suma wszystkich kontraktów to ponad 700 milionów dolarów.

Największy kontrakt zawarto z amerykańskim koncernem Raytheon. Za 684 milionów dolarów zakupione zostały bomby naprowadzane laserowo GBU-10 Paveway i GBU-12 Paveway. Nie są obecnie znane szczegóły dotyczące ilości zamówionego uzbrojenia ani czasu realizacji.

Kolejna umowa została zawarta z tureckim przedsiębiorstwem Makina ve Kimya Endüstrisi. Dotyczy ona dostaw bomb lotniczych ogólnego przeznaczenia Mk 82 i Mk 84 o wagomiarze odpowiednio 227 kilogramów i 908 kilogramów. Umowa opiewa na 20 milionów dolarów.

Ostatnim punktem lotniczych zakupów była umowa na modernizację lekkich samolotów szturmowych Air Tractor AT-802, które są głęboką modyfikacją samolotów rolniczych stworzoną na potrzeby operacji przeciwpartyzanckich. Zjednoczone Emiraty Arabskie posiadają dwadzieścia cztery samoloty tego typu, a pewna ich liczba jest wykorzystywana przez wojska koalicyjne, które walczą w Jemenie z szyickimi bojówkami.

Zobacz też: Kawasaki C-2: międzynarodowa premiera w ZEA

(defenseworld.net, usnews.com)

Staff Sgt. Aaron Allmon, USAF