Podczas właśnie zakończonych manewrów „Zapad 2017” na terytorium Białorusi i Rosji wojska lotnicze Federacji Rosyjskiej przeprowadziły próbę zestrzelenia pocisku manewrującego. Do przechwycenia wykorzystano parę ciężkich myśliwców przechwytujących MiG-31BM.

Jak poinformował w trakcie konferencji prasowej przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa obrony, ćwiczenia zakończyły się pełnym sukcesem. Samoloty wystartowały do misji po otrzymaniu ostrzeżenia od wojsk obrony przeciwlotniczej. Scenariusz zakładał, że wrogi pocisk został wystrzelony z nieprzyjacielskiego samolotu. Myśliwce po starcie i namierzeniu celu odpaliły pociski powietrze–powietrze i zneutralizowały cel.

Wcześniej podczas tych samych manewrów MiG-i-31 brały udział w ćwiczeniach, które zakładały odparcie zmasowanego ataku powietrznego nieprzyjacielskich śmigłowców. Podczas tej operacji unieszkodliwiono ponad trzydzieści celów.

Odbywające się w dniach 14–20 września ćwiczenia „Zapad 2017” odbiły się szerokim echem w Polsce i państwach bałtyckich z powodu zaangażowania znacznych sił i środków. Manewry zakładały odparcie ataku trzech fikcyjnych państw na terytorium Białorusi.

Zobacz też: Su-35S rozpoczął służbę liniową w rosyjskim lotnictwie

(defenseworld.com)

Alex Beltyukov – RuSpotters Team, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported