Indyjskie ministerstwo obrony rozpoczęło oficjalnie poważnie już opóźniony program pozyskania okrętów podwodnych projektu P75(I). Natomiast stocznia Goa Shipyard Limited podpisała kontrakt na budowę dwóch fregat.

Szacowany na 5,6 miliarda dolarów program budowy sześciu okrętów podwodnych jest jednak ciągle odległy od zakończenia. Decyzja ministerstwa oznacza dopiero rozpoczęcie procedury przetargowej. O zwycięstwo walczą obecnie Naval Group z używanym już przez indyjską marynarkę wojenną typem Scorpène (na zdjęciu), TKMS z typem 214 i biuro konstrukcyjne Rubin z typem Amur 1650. Z kolei o kontrakt na budowę okrętów rywalizują stocznie Mazagon Dock Shipbuilders Limited i Larsen & Toubro, obie z Mumbaju.

Bardziej konkretne dane dotyczą pary fregat. Chodzi o podpisany w październiku ubiegłego roku kontrakt na cztery fregaty projektu 11356. Pierwsza para to jednostki pierwotnie budowane dla rosyjskiej marynarki wojennej. Druga para ma powstać w Indiach, a stocznia z Goa od początku była wskazywana jako główny wykonawca. Początkowo budowane w Indiach fregaty miały być dostarczone w roku 2022, obecnie mówi się o czerwcu i grudniu 2026.

Zobacz też: P-75(I) bez Japonii i Hiszpanii

(naval-technology.com, spsnavalforces.com)

materiały prasowe DCNS