Czesi zamierzają zmodernizować swoje zestawy przeciwlotnicze 2K12 Kub (NATO: SA-6) poprzez wymianę systemu kierowania ogniem, a przede wszystkim wymianę starych radzieckich rakiet na włoski pociski Aspide.

Kuby weszły do służby w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku i zdobyły sławę w czasie wojny Yom Kippur, kiedy to strąciły większość ze 102 samolotów straconych przez Izrael w czasie tego konfliktu. Produkcja Kubów zakończyła się w 1985 roku. Rakiety tego zestawu wymagają bardzo ostrożnej obsługi i dobrych warunków składowania, czego państwa je użytkujące często im nie zapewniały, co obniżało ich sprawność bojową. Obecnie Kuby znajdują się na wyposażeniu około dwudziestu państw. Czech dobrze dbały o swój sprzęt jednak upływ czasu wymógł jego modernizację, a obecnie przedstawiony wariant wygląda najbardziej obiecująco w relacji koszt-efekt.

Aspide waży 220 kilogramów (z tego głowica bojowa 33 kilogramy) i ma zasięg 75 kilometrów. Pierwotnie rakieta bazowała na amerykańskiej rakiecie AIM-7 Sparrow, ale później niemal wszystkie oryginalne części zostały zastąpione zmodyfikowanymi i ulepszonymi odpowiednikami. Aspide nigdy nie był używany bojowo, ale Sparrow posiada długą historię takiego wykorzystania, w tym również jako pocisk odpalany z naziemnych wyrzutni przeciwlotniczych.

Warto dodać, że podobną modernizację Kubów – z użyciem rakiet Sea Sparrow – zaproponowały polskie Wojskowe Zakłady Uzbrojenia nr 2.

(strategypage.com)