31 marca dobiegła końca ponadstuletnia historia XV (Rezerwowej) Eskadry Royal Air Force. Była to ostatnia stacjonująca w Szkocji jednostka brytyjskich wojsk lotniczych wyposażona w samoloty Panavia Tornado.

W ceremonii pożegnalnej w bazie RAF Lossiemouth wzięło udział 750 osób. Na czele ostatniej defilady maszerował dowódca eskadry, podpułkownik Paul Froome. Sztandar niósł kapitan Sam Williams.

XV Eskadra RAF-u powstała 1 marca 1915 roku, jeszcze w składzie Royal Flying Corps. Początkowo latała na B.E.2, a następnie na R.E.8. W czasie drugiej wojny światowej była wyposażona w bombowce, kolejno: Fairey Battle, Vickers Wellington, Short Stirling i wreszcie Avro Lancaster.

W początkowym okresie zimnej wojny eskadra wielokrotnie przesiadała się na nowe typy samolotów, aż w końcu w 1970 roku została wyposażona w Blackburny Buccaneery S.2B. Trzynaście lat później jednostkę przezbrojono w Tornada GR.1, z którymi wzięła udział w operacji „Pustynna Burza”. Właśnie w XV Eskadrze służyli John Peters i John Nichol, strąceni i wzięci do niewoli przez Irakijczyków.

Niedługo ostatnie Tornado opuści RAF Lossiemouth i przebazuje się do RAF Marham, czyli obecnego domu brytyjskiej floty tych samolotów. W Lossiemouth z kolei niedługo pojawi się czwarta eskadra Typhoonów, będą tam również stacjonowały samoloty patrolowe Poseidon.

Historia XV Eskadry nie jest definitywnie skończona. W przyszłości jednostka może zostać odtworzona na innym typie samolotu, obecnie jednak RAF nie ma takich planów.

(mod.uk)

Łukasz Golowanow, Konflikty.pl