Przedstawiciele sił bezpieczeństwa Tanzanii zwołali nadzwyczajne spotkanie mające zająć się kwestią usprawnienia operacji antyterrorystycznych. Działania te mają związek z ostatnimi wydarzeniami sugerującymi możliwość ataku terrorystycznego lub wybuchu poważnych zamieszek na terenie całego kraju. Szczególnie zagrożonymi miejscami są Dar es Salaam, Tanga, Zanzibar, Lindi oraz inne miast na wybrzeżu.

Służby bezpieczeństwa skupione są na badaniu incydentu, podczas którego niezidentyfikowana grupa napastników ostrzelała tanzańskich policjantów i zabiła ośmiu z nich. Według informacji wywiadowczych bandyci mogą być powiązani z jedną z międzynarodowych grup terrorystycznych i nadal ukrywać się gdzieś w Dar es Salaam.

Do podobnego ataku na siły bezpieczeństwa doszło 5 lipca 2015 roku. Wówczas przestępcy dokonali napadu na posterunek policji w Sitakishari, rabując siedemnaście sztuk broni palnej. W wymianie ognia napastnicy zabili czterech funkcjonariuszy. Prawdopodobnie grupy przestępcze ukrywają się w jaskiniach Amboni, dzięki czemu pozostają nieuchwytne.

Tanzańskie służby specjalne podejrzewają, że gangi atakujące posterunki policji mogą być powiązane z islamskimi grupami terrorystycznymi. Wśród najczęściej wymienianych organizacji mogących kierować bandytami wymienia się Państwo Islamskie i Asz-Szabab.

(theeastafrican.co.ke)

MONUSCO