Indyjska marynarka wojenna wycofała ze służby liniowej lotniskowiec Viraat. Nie oznacza to jeszcze skreślenia sześćdziesięciotrzyletniego okrętu ze stanu floty, ale Viraat już nigdy nie wyruszy w rejs pod indyjską banderą.

Viraat powstał w Wielkiej Brytanii jako HMS Hermes. Zwodowano go w lutym 1953 roku, przyjęto do służby dopiero w listopadzie 1959. W 1982 roku wziął udział w wojnie o Falklandy. Cztery lata później okręt sprzedano Indiom. Nie wiadomo, jaki będzie los Viraata po coraz bliższym ostatecznym opuszczeniu bandery; mówi się o zakupie przez władze stanu Andhra Pradesh i przebudowie na pływający hotel.

Znaczna część liczącej 1500 osób załogi Viraata w najbliższym czasie zostanie przeniesiona do Koczinu na wykańczany właśnie nowy lotniskowiec Vikrant. Ze względu na dużo szersze (ze zrozumiałych względów) wykorzystanie systemów elektronicznych pełna załoga tego drugiego będzie liczyła jedynie 1400 osób, mimo że jest (pod względem wyporności) o połowę większy.

Niedługo po Viraacie służbę zakończy ostatnie sześć (z pierwotnych trzydziestu) Sea Harrierów należących do indyjskiej marynarki.

Zobacz też: Pierwszy lotniskowiec Indii przerobiony na motocykle.

(janes.com; fot. Indian Navy, Creative Commons Attribution 2.5 India)

Indian Navy, Creative Commons Attribution 2.5 India