INS Viraat to najstarszy lotniskowiec świata pozostający w czynnej służbie. Stępkę pod tę jednostkę typu Centaur położono w Wielkiej Brytanii w czerwcu 1944 roku, a służbę w Royal Navy – jako HMS Hermes – rozpoczął w listopadzie roku 1959. Wziął udział w wojnie falklandzkiej, a pięć lat później trafił w ręce marynarki indyjskiej.

Viraat miał zakończyć służbę już wiele lat temu (długo zapowiadano, że stanie się to w 2009 roku), ale, jak to zwykle bywa w takich przypadkach, problemy finansowe nie pozwoliły na realizację planów modernizacji floty, a konkretnie: na wprowadzenie do służby lotniskowca Vikramaditya. Viraat w pierwszych latach dwudziestego pierwszego wieku przeszedł więc dwa remonty i modernizacje, dzięki którym ma pływać pod indyjską banderą do roku 2016.

Pierwotnie zakładano, że po zakończeniu służby okręt trafi na złom, znalazły się jednak pieniądze na jego ocalenie. Korporacja Rozwoju Turystyki Stanu Andhra Pradesh otrzymała wstępne zezwolenie od indyjskiego ministerstwa obrony na przejęcie lotniskowca i przystosowanie go do roli okrętu-muzeum; ma się to stać wyłącznie za pieniądze z budżetu centralnego i stanowego, bez udziału podmiotów prywatnych. Jednostka stanie w portowym mieście Kakinada.

(defencenews.in; fot. US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Jarod Hodge)