Departament Obrony poinformował, że przyznał koncernowi Northrop Grumman wstępny kontrakt na budowę dwóch samolotów wczesnego ostrzegania E-2D Advanced Hawkeye. Wartość umowy to 49,9 miliona dolarów, a pieniądze będą pochodziły z roku budżetowego 2019. Dostawa ma być zrealizowana do grudnia 2023 roku.

Amerykańska marynarka wojenna ma zamiar pozyskać łącznie siedemdziesiąt pięć E-2D. Do tej pory w służbie znalazły się trzydzieści trzy samoloty z charakterystycznym dyskiem nad kadłubem. Dalsze osiemnaście sztuk jest zamówione.

Samoloty są cały czas udoskonalane. W tej chwili przechodzą cykl prób instalacji do tankowania w powietrzu. Dzięki temu ich czas patrolowania – ograniczony teraz do pięciu godzin – ulegnie znacznemu wydłużeniu. Wstępna gotowość operacyjna samolotów z możliwością pobierania paliwa w powietrzu została zaplanowana na 2020 rok.

We wrześniu Departament Stanu zaaprobował sprzedaż dziewięciu E-2D do Japonii. Tym samym łączna liczba samolotów tego typu, które planuje kupić Japonia, doszła do trzynastu egzemplarzy.

Zobacz też: E-2D dla francuskiej marynarki wojennej

(flightglobal.com)

Northrop Grumman