Podczas konferencji poświęconej reformie ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego wiceprezes UkrOboronPromu Jurij Paszczenko zasugerował możliwości modernizacji czołgów podstawowych T-72. Propozycja ma związek z dużymi stratami poniesionymi przez ukraińską armię podczas walk na wschodzie kraju.

Czołgi T-72 zostały wycofane ze służby na Ukrainie w latach 90. Uznano wtedy, że dużo większy potencjał modernizacyjny przedstawiają T-64 i T-80 i to na nich skoncentrowano cały wysiłek. W efekcie powstały całkiem udane Bułat i Opłot-M, których największa wadą okazała się cena. Obecnie w magazynach ukraińskich znajduje się jeszcze prawie trzysta T-72 i UkrOboronProm zasugerował rządowi w Kijowie możliwość ich reaktywacji i modernizacji.

Paszczenko zadeklarował modernizację posiadanych czołgów tak aby spełniały wymagania NATO. Zasugerowany przez UkrOboronProm zakłada modernizację posiadanych T-72 do standardu polskich PT-91. Ukraińcy mieli już okazję zapoznać się z Twardymi podczas szerokich pokazów i testów poligonowych. Kijów nie ustosunkował się jeszcze do tej propozycji.

(ukroboronprom.com.ua, fot. MON)