Ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo Ukroboronprom poinformowało o przekazaniu lotnictwu wojskowego wyremontowanego samolotu rozpoznawczego Su-24MR. Remont średni maszyny wykonywali mechanicy w zakładach remontowych NARP w Nikołajewie. Samolot trafił do odbiorcy przez zakładanym terminem.

Remont objął wymianę i naprawę niektórych zużytych części i podzespołów po uprzednim kompleksowym przeglądzie maszyny. Po zakończonych pracach Su-24MR przetestowano w obecności przedstawicieli ukraińskich sił powietrznych i przyjęto z powrotem do służby. Obecnie w trakcie remontu pozostają jeszcze dwie kolejne maszyny. Umowę w sprawie remontu podpisano w październiku 2017 roku.

Oprócz wykonywanego remontu w Odeskich Zakładach Lotniczych we współpracy z innymi przedsiębiorstwami opracowywana jest modernizacja Su-24MR. Maszyny mają otrzymać nową awionikę, systemy łączności i inny osprzęt. Ponadto zmodernizowane samoloty ma charakteryzować wykrywanie celów naziemnych z dalszej odległości, uzyskanie zgodności nawigacji i środków łączności z wymogami ICAO/NATO, zwiększenie jakości systemów pokładowych oraz niezwłoczne uzyskiwanie informacji wywiadowczych.

Do tej pory zakończył się pierwszy etap prac rozwojowych, wkrótce pojawi się pierwszy prototyp i rozpoczną się testy. Podczas prób naziemnych i w locie wprowadzone będą kolejne zmiany.

W ukraińskim lotnictwie wojskowym służy dwadzieścia pięć Su-24 w wersji rozpoznawczej. Używane są do prowadzenia głębokiego rozpoznania – do 400 kilometrów za linią frontu.

Zobacz też: Ukraina pracuje nad BMP-U

(informacja prasowa)

materiały prasowe Ukroboronpromu