Państwowy portal informacyjny Chinadaily.com.cn zamieścił 6 sierpnia wiadomość o udanym teście hipersonicznego pojazdu latającego. Urządzenie o nazwie Xingkong-2 (Gwiaździste Niebo 2) zostało skonstruowane przez Chińską Akademią Technik Lotniczych w Pekinie.

Próba odbyła się 2 sierpnia na poligonie w północno-zachodnich Chinach. Pojazd został wystrzelony na rakiecie napędzanej paliwem stałym, a następnie po odłączeniu się pierwszego stopnia uruchomiony został napęd własny. W czasie trwającego lotu przez 400 sekund utrzymywana była prędkość powyżej Mach 5,5, a w szczytowym momencie osiągnęła ona 7344 kilometry na godzinę. Próba odbyła się na wysokości 30 kilometrów.

Xingkong-2 jest hipersonicznym szybowcem wykorzystującym generowaną przez siebie falę uderzeniową jako źródło dodatkowej siły nośnej. Pionierami tej techniki byli Amerykanie, którzy zbudowali jedyny załogowy pojazd wykorzystujący to zjawisko: bombowiec ponaddźwiękowy XB-70 Valkyrie. Obecnie badania nad pojazdami hipersonicznymi prowadzone są w kierunku budowy bardzo szybkich samolotów lub nosicieli uzbrojenia, takiego jak opracowywany w Rosji Kinżał. Wysoka prędkość tego typu pocisków pozwalałaby na pokonanie większości współczesnych systemów przeciwrakietowych.

Zobacz też: Chiny zbudują nowy tunel do testów broni hipersonicznej

(chinadaily.com.cn; na ilustracji wizja artystyczna pojazdu hipersonicznego projektu 0901)

星海军事, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International