W Stanach Zjednoczonych na kilka rodzajów sił zbrojnych przypada jeszcze większa liczba różnego rodzaju instytucji doradczych i opiniujących. Jedna z nich, pracująca dla amerykańskich władz ustawodawczych Congressional Budget Office (CBO), zmartwiona rosnącym budżetem federalnym, postanowiła się przyjrzeć, jakie redukcje wydatków można byłoby poczynić w okresie od 2019 do 2028 roku.

Kongresowy think tank opracował 120 propozycji oszczędności. Z tego dwadzieścia miałoby zmniejszyć budżet Pentagonu o 10%, czyli w skali dziesięciu lat nawet o 591 miliardów dolarów. Przykładowo: o 17 miliardów dolarów mogłoby zmniejszyć wydatki zastąpienie 80 tysięcy żołnierzy 64 tysiącami pracowników cywilnych, a o 92,9 miliarda dolarów – rezygnacja z załogowych lotów kosmicznych.

Oczywiście jednym z podstawowych sposobów na oszczędzanie jest redukcja kosztów ludzkich. CBO postuluje więc ograniczenie wzrostu płac personelu, zmniejszenie udziału sił zbrojnych w wydatkach związanych ze zmianami przez żołnierzy miejsca zamieszkania, likwidację zapomóg dla bezrobotnych weteranów i zaprzestanie finansowania leczenia schorzeń niezwiązanych bezpośrednio ze służbą.

Uwagę zwracają propozycje CBO w kwestii wyposażenia sił zbrojnych. I tak think tank proponuje chociażby zaprzestanie budowy lotniskowców typu Gerald R. Ford po trzeciej jednostce, rezygnację z kolejnych zamówień na F-35 (wraz zastąpieniem ich przez zakup 510 nowych F-16 i 394 F/A-18E/F), opóźnienie programu bombowca B-21 oraz całkowite wycofanie ze służby F-22A w 2019 roku i B-1B w 2020 roku.

Komentarz
Cóż, demokracja to taki ustrój, w którym każdemu wolno mówić prawie wszystko. Niektóre z powyższych propozycji wydają się na tyle racjonalne, że prawie na pewno (z różnych względów) nie zostaną przyjęte. Inne, takie jak pomysły na niekończącą się redukcję stanów osobowych i sprzętowych amerykańskich sił zbrojnych, już niejednokrotnie udowadniały swoją niesłuszność.

Zobacz też: Think tank Kongresu USA planuje przyszłość US Navy

(militarytimes.com, cbo.gov)

Architect of the Capitol, domena publiczna