Lockheed Martin poinformował o przeprowadzeniu testu kontrolowanego odpalenia Miniaturowego Kinetycznego Pocisku Przechwytującego (Miniature Hit-to-Kill, MHTK). Próba miała na celu zademonstrowanie zwiększonej manewrowości pocisku przechwytującego oraz potwierdzenie nowych zdolności elementów elektronicznych i kadłuba. Zamierzeniem inżynierów i techników amerykańskiego koncernu jest obniżenie kosztów pozyskania dwóch konfiguracji MHTK (z aktywnym i półaktywnym naprowadzaniem), w których instaluje się powyższe podzespoły.

Test przeprowadzono w piątek 26 stycznia na poligonie rakietowym White Sands w stanie Nowy Meksyk. Po raz pierwszy wypróbowano unowocześnione systemy elektroniczne pocisku, drugi raz zaś próbom poddano kadłub nowej generacji. Przedstawiciele Lockheeda Martina podkreślają, że powyższe zalety mają pozwolić pociskowi MHTK na eliminowanie celów rakietowych, artyleryjskich i moździerzowych. Rozwiązania te mają zapewnić również zwiększoną celność, niezawodność i większy zasięg w porównaniu z obecnymi systemami.

– Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i zagraniczni klienci zgadzają się co do tego, że współczesne zagrożenia bezpieczeństwa międzynarodowego wymagają wysoce manewrowych środków bliskiego zasięgu, które chroniłyby zarówno wojsko, jak i ludność cywilną przed rakietami oraz pociskami moździerzowymi i artyleryjskimi – powiedział Tim Cahill, wiceprezes do spraw zintegrowanej obrony powietrznej i antyrakietowej w Lockheed Martin Missiles and Fire Control. – Kompaktowa konstrukcja MHTK pozwala na zastosowanie wysoce efektywnych rozwiązań przy niewielkich rozmiarach pocisku.

– Ten test jest ekscytujący, ponieważ stanowi kolejny krok na drodze do udowodnienia przełomowych możliwości naszego interceptora. Niecierpliwie czekamy na możliwości wykorzystania tego sukcesu – dodał Cahill.

Pocisk przechwytujący MHTK ma mniej niż 72 centymetry długości i waży około 2,2 kilograma w chwili startu. Niewielki pocisk ma oferować żołnierzom podobne zdolności zwalczania zagrożeń, ale przy tym być tańszy i wymagający mniejszego zaplecza logistycznego.

MHTK zaprojektowano jako niewielki pocisk zachowujący zasięg i skuteczność oczekiwaną od rozwiązań zwalczających cele typu RAM: pocisków haubicznych lub moździerzowych. Wykorzystuje technologię Hit-to-Kill, która pozwala na precyzyjne niszczenie celów wyłącznie energią kinetyczną w bezpośrednim kontakcie. Technologia Hit-to-Kill skupia na celu całą energię pocisku przechwytującego. Jest to bardzo pożądane, gdyż nie generuje ryzyka wystąpienia strat pobocznych, przeciwnie do sytuacji, w której stosuje się tradycyjne głowice odłamkowe.

Zobacz też: Kolejny test zmodernizowanego pocisku ATACMS

(informacja prasowa)