Tanzańskie Ludowe Siły Obrony odniosły się do trwającej w kraju dyskusji dotyczącej tego, czy byli żołnierze mogą występować w mundurach, pełniąc obowiązki państwowe niezwiązane ze służbą. Opozycja wielokrotnie podkreślała, że pojawiając się w mundurach, dawni żołnierze pełniący obecnie funkcje rządowe postępują sprzecznie z tanzańską konstytucją.

Przedstawiciele Tanzańskich Ludowych Sił Obrony 8 lutego oznajmili, że aktywni politycznie członkowie sił zbrojnych mają prawo występować w mundurach.

Prezydent John Magufuli często wybierał na wysokie stanowiska rządowe byłych członków sił zbrojnych. Przykładem tego rodzaju nominacji jest powołanie na funkcję sekretarza stałego w Ministerstwie Zasobów Naturalnych i Turystyki emerytowanego generała dywizji Gaudence’a Milanziego, często występującego w mundurze.

Decyzje prezydenta krytykowała opozycja, której przedstawiciele uważają, że politycy występujący w mundurach łamią artykuł 147 konstytucji. W dyskusję zaangażował się członek partii Chadema, Mwita Waitara. Poseł wielokrotnie krytykował funkcjonariuszy państwowych i przedstawicieli samorządów podkreślających strojem przynależność do sił zbrojnych.

(dailynews.co.tz)

Clara Padovan, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.0