Koncern Turkish Aerospace Industries rozpoczął akcję promocyjną swojego śmigłowca uderzeniowego T129 ATAK w Brazylii. Tamtejsze wojska lądowe od pewnego czasu zainteresowane są pozyskaniem wyspecjalizowanego śmigłowca tej klasy.

W ramach akcji pod nazwą T129 ATAK Brazil Roadshow śmigłowiec zaprezentuje się w powietrzu najpierw 26 marca w Taubaté w południowo-wschodniej części kraju (znajduje się tam dowództwo lotnictwa brazylijskich wojsk lądowych), a następnie w stołecznej Brasílii. Kulminacją tournée będą targi LAAD Defence & Security w Rio de Janeiro w pierwszych dniach kwietnia.

Obecnie jedyne śmigłowce bojowe służące w brazylijskich barwach to dwanaście Mi-35M. Brazylijczyków przekonała do tych maszyn ich wszechstronność – możliwość przenoszenia desantu i zapewniania mu wsparcia ogniowego, cenna podczas działań wymierzonych w (często dobrze uzbrojone) gangi narkotykowe. W przeciwnym wypadku konieczne byłoby użycie dwóch różnych typów śmigłowców w jednej operacji.

Co ciekawe, jednym z rywali Rosjan w walce o to zamówienie był włoski A129 Mangusta, czyli konstrukcja, z której wywodzi się ATAK.

Zobacz też: Filipiny kupią Black Hawki i T129

(defensa.com)

Turkish Aerospace Industries