Szwecja poinformowała, że rozmieści na Gotlandii system naziemnej obrony przeciwlotniczej. Jest to spowodowane utrzymującym się wysokim napięciem w stosunkach z Rosją. Po zakończeniu zimnej wojny Gotlandia została zdemilitaryzowana, ale od pewnego czasu jej rola w szwedzkim systemie obronnym ponownie rośnie.

W tej chwili oddziały stacjonujące na Gotlandii dysponują jedynie lufową artylerią przeciwlotniczą. Zgodnie z zapowiedziami zostanie ona zastąpiona przez system rakietowy RBS 23.

– Gotlandia jest obszarem kluczowym z perspektywy strategii wojskowej – mówi generał Micael Bydén, dowódca naczelny szwedzkich sił zbrojnych. – Jej położenie nadaje wyspie duże znaczenie w kwestiach takich jak kontrola żeglugi na Bałtyku i obrona przestrzeni powietrznej nad tym morzem, a także umożliwia stacjonowanie oddziałów.

Chociaż Szwecja nie jest członkiem NATO, z powodu agresywnej polityki rosyjskiej od kilku lat zwiększa wydatki na obronę. W pierwszej połowie roku szwedzki rząd wezwał rosyjskiego ambasadora po tym, jak rosyjski samolot wojskowy wykonywał niebezpieczne manewry w odległości zaledwie około dwudziestu metrów od szwedzkiego samolotu wojskowego lecącego nad wodami międzynarodowymi. W ciągu kilku ostatnich lat doszło do kilku incydentów związanych z rosyjskimi samolotami, w tym do naruszenia szwedzkiej przestrzeni powietrznej. Gotlandia leży 330 kilometrów od Kaliningradu.

System RBS 23 został opracowany przez Saaba i wszedł do uzbrojenia na początku XXI wieku. Składa się ze stanowiska wykrywania i dowodzenia wyposażonego w radar Giraffe 3D, które może być połączone maksymalnie z czterema wyrzutniami zamontowanymi na pojazdach. Wyrzutnie mogą się znajdować w odległości do dwudziestu kilometrów od radaru wczesnego ostrzegania. Każda wyrzutnia dysponuje własnym radarem kierowania ogniem i naprowadzania pocisku. Pocisk bazuje na RBS 70, ale jest kierowany radarowo, z tym że przez cały czas od odpalenia zarówno cel, jak i pocisk muszą być śledzone przez radar wyrzutni. Zasięg pocisku wynosi około 20 kilometrów, a maksymalna wysokość zwalczania celów sięga 15 kilometrów.

Zobacz też: Szwecja kupi Patrioty

(reuters.com, janes.com)

Saab